Американські військові провели доставку крові за допомогою безпілотника під час міжнародних навчань Swift Response 2025, що проходили на полігоні Пабраде в Литві.
Про це повідомляє Defence Blog.
Доставку виконано за допомогою дрона TRV-150, який скинув пакунок із медичними засобами, зокрема кров’ю, з повітря. Посилка приземлилася за допомогою парашутної системи.
Метою операції було продемонструвати потенціал безпілотних систем у забезпеченні медичної підтримки на полі бою та підвищенні шансів на виживання поранених.
Досвід «Азову»
Нагадаємо, першими у світі кров на передову за допомогою дрона доставили українські військові — 12-та бригада Національної гвардії «Азов».
Тоді один з бійців бригади зазнав тяжкого уламкового поранення в шию, що супроводжувалося значною крововтратою.
Через складність евакуації й критичний стан пораненого медики ухвалили радикальне рішення — доправити компоненти крові дронами безпосередньо на передову.
Безпілотник скинув пакунок прямо в траншею. Завдяки цьому медики змогли провести переливання на місці.
Крім крові, дрони доправили всі необхідні засоби: системи для переливання, внутрішньокістковий доступ, препарати для зігріву, кальцій, знеболювальні, антибіотики тощо.
Операція, проведена безпосередньо у траншеях, стала вирішальною — боєць залишався на позиції у важкому стані понад 10 годин до евакуації. У бригаді повідомили, що пораненого вдалося вивести з позицій і стабілізувати його стан.
Переливання крові на передовій
Переливання крові бойовими медиками — це важливе досягнення українських військових і волонтерів, які вибороли це право. Адже до 2023 року така процедура в Україні була дозволена виключно лікарям.
У відповідь на нагальні потреби фронту Міністерство охорони здоров’я розширило спеціальну навчальну програму з основ трансфузійної терапії.
До неї було включено новий тренінг, що дозволив бойовим медикам отримати необхідні знання та практичні навички для безпечного проведення переливання крові в бойових умовах.
Нині переливання можуть здійснювати не лише медики за фахом, а й військовослужбовці, які пройшли відповідне навчання. Це дає їм змогу надавати критично важливу допомогу пораненим з масивною крововтратою безпосередньо на передовій або під час евакуації — ще до прибуття на стабілізаційний пункт чи до госпіталю.
Одними з перших, хто почав застосовувати переливання крові на етапах евакуації також стали військові медики «Азову», які ввели переливання в курс бойових медиків ще у 2019 році.