
Вищий антикорупційний суд розглядає клопотання про запобіжний захід колишній віцепрем'єр-міністерці з питань європейської та євроатлантичної інтеграції та експосла України у США Ользі Стефанішиній.
Засідання стартувало після того, як НАБУ та САП оголосили Стефанішиній нову підозру. Спочатку повідомляли, що засідання проводять у закритому режимі.
Згодом стали з'являтися деталі справи.
Під час судового засідання, пише Суспільне, прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури повідомив, що колишню урядовицю підозрюють у незаконному збагаченні та внесенні недостовірних відомостей до декларації.
За версією слідства, упродовж 2024-2025 років Стефанішина придбала дві квартири у столичному житловому комплексі "Файна Таун".
Як стверджують правоохоронці, перемовини щодо купівлі нерухомості вела її близька подруга, а самі квартири не були відображені у декларації посадовиці. Також слідство вказує на незадекларовані витрати на ремонт житла.
Крім того, за даними прокуратури, з січня по квітень 2024 року Стефанішина орендувала квартиру на вулиці Ярославів Вал у центрі Києва за 1300 доларів на місяць, а згодом проживала у квартирі матері в ЖК "Львівська площа". Це місце проживання, за словами прокурора, також не було зазначене в декларації.
Серед інших епізодів, на які звертає увагу обвинувачення, — користування автомобілем Mercedes-Benz, оформленим на помічника ексурядовиці. Прокуратура стверджує, що ця інформація, а також витрати на авіаквитки та лікування матері не були відображені у деклараційних документах.
Сторона обвинувачення вважає, що Стефанішина може впливати на свідків, перешкоджати розслідуванню або переховуватися від слідства.
Прокурори просять суд обрати для Ольги Стефанішиної запобіжний захід у вигляді застави 13,1 мільйона гривень.
Прокурор САП під час засідання заявив, що, на думку обвинувачення, у справі існують ризики переховування підозрюваної від слідства та суду.
Аргументуючи свою позицію, прокурор зазначив, що Стефанішина тривалий час обіймала високі державні посади. Зокрема, під час роботи послом України у США вона, за версією сторони обвинувачення, могла налагодити зв'язки, які потенційно здатні сприяти її перебуванню за кордоном.
Також прокурор звернув увагу суду на те, що експосадовиця має кілька закордонних і дипломатичних паспортів, а тому може безперешкодно перетинати державний кордон.
У Центрі протидії корупції також зазначають, що прокурор САП вказав, що витрати перевищують доходи і заощадження Стефанішиної.
"За його словами, серед джерел доходів були зарплата, відшкодування за відрядження та аліменти. Готівка з рахунків не знімалася, продажу майна чи позик не було", - пише ЦПК.
Експосолка США Ольга Стефанішина заявила, що не зможе забезпечувати життя родини, якщо суму застави для неї визначать у розмірі, який вимагає сторона обвинувачення.
Кореспондентка hromadske згодом повідомила, що Стефанішина в судовій залі сказала, що вирішила повернутися до України, завершивши свою роботу у США, і "з необхідною оперативністю реагувала" на запити щодо процесуальних дій і вручення підозри.
Вона зазначила, що "несе значні витрати" через повернення в Україну.
"Тому з міфічними грошима, які, на думку сторони обвинувачення, можуть бути в мене в наявності, я не можу забезпечити внесення застави своїми власними коштами в запропонованому обсязі, а навіть якщо я знайду таку можливість, я не зможу тоді забезпечити життя своєї родини", — додала Стефанішина.
Сама Стефанішина відреагувала на підозру у Facebook, заявивши, що "спокійно ставиться" до процесуальних дій НАБУ. Вона наголосила, що питання щодо нерухомості вже публічно коментувала раніше та надала журналістам усі необхідні документи.
"Значну частину питань, що зʼявляються у медіа, зокрема щодо нерухомості, я понад рік тому коментувала публічно й доволі докладно. Ще після перших публікацій я сама надала журналістам усі необхідні документи щодо квартири, до якої виникали питання. Мені не було й немає чого приховувати", — зазначила ексвіцепрем'єрка, наголосивши, що наразі перебуває в Україні.
3 серпня президент Володимир Зеленський звільнив Ольгу Стефанішину з посади посла України в США.
Більше новин у нашому telegram - https://t.me/ukronline





