Рафал Тшасковський – мер Варшави та лідер рейтингів на президентських виборах у Польщі, перший тур яких відбудеться 18 травня.
Тшасковський відомий своєю євроінтеграційною позицією та активною підтримкою України, проте його нещодавня заява щодо війни спричинила скандал.
У лютому 2020 року Рафала Тшасковського обрали віцепрезидентом партії "Громадянська платформа". Також він був кандидатом у президенти Польщі від опозиції.
Кампанія Тшасковського під гаслом "Сильний президент, спільна Польща" дозволила йому вийти до другого туру, де він поступився чинному президенту Анджею Дуді, отримавши 48,97% голосів.
У листопаді 2024 року Рафал Тшасковський впевнено переміг на партійних праймеріз із 74,75% голосів, і став офіційним кандидатом від "Громадянської коаліції" на президентських виборах 2025 року.
У своїх передвиборчих заявах Тшасковський наголошує на необхідності посилення обороноспроможності Польщі, та збільшення витрат на оборону до 5% ВВП вже у 2026 році. Виступає за поглиблення євроінтеграції, можливе запровадження євро як державної валюти.
Також кандидат від "Громадянської коаліції" виступає за підтримку закону, який дозволятиме аборти до певного періоду вагітності, та закону про екстрену контрацепцію.
В останньому опитуванні, проведеному Інститутом ринкових та соціальних досліджень IBRiS Рафал Тшасковський отримав 33,7% підтримки, Кароль Навроцький від партії "Право і справедливість" посів друге місце з 21,6%. Третє місце зайняв Славомир Менцен з від "Конфедерації", набравши 11,8% голосів. До того ж 55,6% респондентів заявили про готовність проголосувати за Тшасковського у другому турі виборів.
Він послідовно виступає на підтримку України, її суверенітету та євроінтеграційних прагнень.
Тшасковський неодноразово наголошував на важливості членства України в НАТО та ЄС для безпеки Польщі та всього регіону.
"Немає сумнівів, що членство України в НАТО і Європейському Союзі відповідає інтересам Польщі, зміцнюючи нашу безпеку", – казав Тшасковський.
З початку повномасштабного російського вторгнення Рафал Тшасковський як мер Варшави активно організовував гуманітарну допомогу для українських міст та підтримував українських біженців. За його ініціативи Київ отримав у подарунок вагони варшавського метро. Також мерія Варшави надала допомогу Херсону після підриву Каховської ГЕС.
Проте, під час передвиборчих дебатів у травні 2025 року, Рафал Тшасковський зробив заяву, яка викликала неоднозначну реакцію в Україні та Польщі. Він висловився за те, щоб Україна мала статус "буферної зони" між Росією та Заходом.
"З часу, коли я працював в ЄС, в Європарламенті, я чітко заявляв, що Росія є загрозою, а Україна повинна бути буферною зоною", – зазначив кандидат у президенти.
Ця заява прозвучала в контексті обговорення загроз з боку Москви та місця України в регіональній безпеці.
Тшасковський водночас додав, що інтереси ЄС і США полягають у тому, щоб Росія не виграла війну, і всі прагнуть справедливого миру. Він також наголосив на необхідності озброєння Польщі, оскільки кремлівський диктатор Володимир Путін, на його думку, розуміє лише силу.
"Для нас важливо, щоб російські танки не стояли за п'ять кілометрів від Грубешова. Безпека Польщі має першорядне значення", – підкреслив Тшасковський.
При цьому він обережно ставиться до питання прямої військової участі Польщі у війні, наголошуючи на необхідності захисту східного кордону НАТО.
"Я не думаю, що відправка польських військ в Україну є хорошою ідеєю, і над цим варто замислитися. Перш за все, ми повинні закінчити війну. І я сподіваюся, що вона закінчиться таким чином, що буде корисним для України – це найважливіше", – зазначив політик.
Рафал Тшасковський також виступає за продовження санкцій проти Росії та вважає, що саме Росія має компенсувати Україні та її союзникам витрати на допомогу.
"Ми повинні бути послідовними. Не може бути так, що Путін не понесе жодних наслідків за цю агресію", – висловив думку Тшасковський щодо санкційного тиску на РФ.
Позиція кандидата в президенти щодо підтримки українських біженців заключається в тому, що допомогу потрібно продовжувати лише тим українцям, які працюють, живуть та платять податки в Польщі.
"Для мене абсолютно природно ухвалити рішення, що ті, хто не працює і не перебуває в Польщі, не матимуть права на ці виплати. Ми надали нашим українським друзям рівні права з нашими громадянами в цих питаннях", – сказав мер Варшави.
Стосовно двосторонніх відносин України та Польщі в контексті історичних подій у минулому, Тшасковський наголошував на важливості правди та взаємоповаги, зокрема щодо складних історичних тем, як-от Волинська трагедія. Він позитивно відзначав прогрес у питаннях ексгумації та поховання жертв цих подій.
"Добре, що нарешті поступово виходить з глухого кута питання щодо ексгумації та поховання жертв цього геноциду", – заявив Рафал Тшасковський під час зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським у січні 2025.