У ЄС розробили механізм, який дозволяє ухвалювати рішення щодо підтримки України без участі Угорщини.
Якщо прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан блокує ініціативи, 26 інших країн просто додають спільну заяву до інших резолюцій додатковими пунктами, ухвалених одноголосно.
Такий підхід вже був застосований раніше і, за словами європейських дипломатів, його планують використовувати знову.
Два тижні тому система "одноголосного схвалення" опинилася під загрозою, коли Орбан спробував заблокувати ініціативу щодо поповнення нестачі американської допомоги для України.
Проте 26 інших країн ЄС знайшли вихід: вони просто узгодили текст заяви між собою та включили його до офіційних висновків Європейської ради.
Європейські дипломати зазначають, що тепер заперечення Орбана просто мають на увазі.
"Це нова реальність. І це корисно з політичного погляду. Хоча в майбутньому ми можемо зіткнутися з іншими проблемами", – сказав один із високопосадовців ЄС.
За його словами, після саміту ЄС 6 березня вже ні в кого немає сумнівів щодо позиції Угорщини.
"Наша мета – ухвалювати рішення всім складом із 27 країн. Але якщо стратегічна розбіжність зберігається, а все вказує на те, що вона залишиться, то ми будемо рухатися вперед у складі 26", – додав дипломат.
ЄС відірвав Словаччину від союзу з Угорщиною.
Ще однією перемогою європейських лідерів на останньому саміті стала підтримка прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо. Раніше його вважали союзником Орбана, але на початку березня ЄС переконав політика підтримати Україну. Це послабило позиції Угорщини та продемонструвало, що її ізоляція в питанні допомоги Києву лише посилюється.