Російська служба Голосу Америки зібрала коментарі експертів про те, як змінюються наративи Москви та її вказівки підконтрольним медіа.
За повідомленнями ЗМІ, Кремль розіслав державним та іншим провладним ЗМІ інструкцію щодо висвітлення поточних подій у контексті відносин між Росією та США.
Так, пропагандистським медіа рекомендовано «не співати дифірамби особисто Дональду Трампу», а створити образ політика, який мав «мудрість відгукнутися на простягнуту Росією руку» і подавати контакти між главами двох держав у позитивному ключі.
При цьому, згідно з кремлівськими вказівками, на випадок, якщо переговори зі США зайдуть у глухий кут, Трампа не варто надмірно нахвалювати, щоб не потрапити в халепу.
Таким чином, Москва розраховує отримати всі можливі дивіденди з будь-якої угоди щодо завершення війни в Україні, але одночасно побоюється можливих ходів американської сторони.
"Кремль такою директивою переслідує суто прагматичні цілі", – вважає політолог Наталія Шавшукова.
«Кремлю зараз потрібно посилити свої переговорні позиції і вичавити максимум можливого із ситуації. Путін же давно заявив про те, що йому потрібна не лише заморозка бойових дій по лінії зіткнення, йому подавай ще й чотири області України цілком”, - додала вона в коментарі Російській службі Голосу Америки.
У цьому контексті, переконана Шавшукова, російські верхи намагаються демонструвати Трампу, що вони "мають зуби" і контролюють ситуацію на фронті.
А власному населенню навіюють, що, мовляв, ми тепер не просто дружимо з Америкою, а Америка сама прийшла до нас і простягла руку.
"Тобто зближення країн відбувається за ініціативою Вашингтона, тому треба поблажливіше ставитися до нового партнера, але не варто його перехвалювати", – пояснює експертка месидж Кремля.
При цьому, каже вона, пропагандистський центр Кремля перебуває в дещо роздвоєних почуттях, що викликано необхідністю вирішувати суперечливі завдання.
Тому така інформаційна політика з одного боку звернена до Трампа як до потенційного союзника, а з іншого до радикально-патріотичної частини суспільства та Z-блогерів, які не надто задоволені таким розворотом Москви і поки не готові вагатися разом із лінією партії.
На думку експертки, сприйняття Трампа як непередбачуваної, жорсткої людини та переговірника з методами взаємодії із закордонними партнерами, що змушують приймати рішення на користь США, “не могло не насторожити Москву”.
І побоювання Кремля зрозумілі, зауважила політолог, оскільки "якщо почати сьогодні нахвалювати Трампа, а він завтра розгорнеться на 180 градусів, можна пошитися в дурні".
Поведінка Трампа і його висловлювання напевно шокували навіть Москву і в якомусь сенсі перевершили їхні очікування, вважає російська опозиційна політикиня Наталія Пєлєвіна.
Антиамериканізм довгі роки був, та й залишається, основою політики Кремля, інструментом консолідації населення. Тому, припускає вона, кремлівська інструкція для провладних ЗМІ свідчить про певну розгубленість серед тих, хто формує пропагандистський порядок денний у країні.
"Тим більше, у Кремлі взагалі звикли чекати від усіх каверзи. Тож поява директиви, мабуть, із цим також пов’язана, якщо говорити про психологічний контекст", – уточнила вона у коментарі Голосу Америки.
На її думку, Москва поки що сама не уявляє, як правильніше реагувати на щоденний потік інформації і висвітлювати події "в потрібному річищі".
"Очевидно, що завдання перед ними і справді непросте, особливо з урахуванням того, що антиамериканізм довгі роки був, та й залишається, основою політики Кремля, інструментом консолідації населення", – підкреслила Наталія Пєлєвіна.
Вона нагадала, що у Росії “згуртовували людей міфічною загрозою, що ніби-то походить від України”, а саме діями Вашингтона, який ніби-то “вказував європейським країнам “з обмеженим суверенітетом”, як їм чинити”.
Експерти наголошують, що російській владі суттєво полегшує завдання зміни наративу, повна відсутність у країні незалежних вільних ЗМІ та майданчиків для відкритих дискусій.
“Тому вони вкотре перевзуються на ходу”, – робить висновок Наталія Пєлєвіна.
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.