Посли держав Балтії у Британії опублікували спільну заяву, у якій закликають НАТО проявити більше рішучості у реагуванні на виклики, які створює РФ, та висловилися за чітку перспективу членства для України.
Про це повідомили посол Естонії Віл’яр Лубі, посол Латвії Евіта Бурмістре та тимчасова повірена Литви Ліна Зігмантайте.
Посли констатують, що на 20-ту річницю вступу їхніх країн у НАТО Латвія, Литва та Естонія у "парадоксальній" ситуації, тому що, з одного боку, ніколи у своїй історії не мали кращих безпекових гарантій, але й давно не відчували настільки реальної загрози, як тепер, на тлі повномасштабної війни Росії проти України.
Вони нагадують про внесок, які три країни зробили за ці 20 років у зміцнення власної обороноздатності та посилення безпеки Альянсу, згадавши у тому числі, що інвестують в оборону понад 2% ВВП та є лідерами за обсягами наданої Україні військової допомоги відносно розмірів своєї економіки.
"НАТО став сильнішим, але зросли й амбіції наших супротивників. Росія, найбільша загроза для євроатлантичної безпеки, тож не можна допустити перемоги Росії у війні проти України", – наголошують вони.
Посли заявили, що їхні столиці хотіли б якнайшвидшого вступу України в НАТО – не лише задля самої України, а й тому, що це буде в інтересах Альянсу.
"Як загартований у боях союзник, Україна зробить дуже вагомий внесок у нашу безпеку. Чіткий шлях до членства України має бути пріоритетом на саміті у Вашингтоні цього літа", – закликають вони.
Також посли закликали абсолютно серйозно оцінювати ризики у разі нападу Росії на їхні держави.
"Ми погоджуємося з оцінками розвідки, що гострий стратегічний виклик нашій обороні та стримуванню може настати менш ніж через три роки, можливо й швидше. З нашим розташуванням на східному узбережжі Балтійського моря у нас мало природних бар’єрів, і нам немає куди відступати", – наголошують вони, додаючи, що загрозу становлять і гібридні атаки.
"Ми та наші союзники маємо бути готові реагувати швидко, переконливо та ефективно на усі види загроз. А для цього нам потрібні ще швидші процедури прийняття рішень у НАТО та інших форматах. Також потрібно, щоб усі члени НАТО інвестували у свої сили й озброєння, щоб нові оборонні плани Альянсу стали реальністю", – наголошують вони.
"Політика стримування Росії – це не один з варіантів, це необхідність. Настав час, щоб Альянс був проактивним у створенні стратегічних дилем для Росії. Ми, прикордонні держави, підвищуємо рівень своєї гри, ми готові захищати кожен клаптик своєї землі та кожну людину. НАТО має чинити так само. НАТО потребує сильного лідерства, і важливо, щоб сильну позицію у цьому контексті проявило також Сполучене Королівство", – підсумовують вони.
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.