Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну західний кордон нашої держави став справжньою дорогою життя.
Саме цим няпрмком везуть не лише життєво необхідні товари, гуманітарну допомогу, озброєння та амуніцію, але й експортують наші товари у світ.
6 листопада розпочалася блокада українських вантажівок на цьому життєво важливому відрізку кордону.
Офіційним організатором блокади є нещодавно створений «Комітет захисту перевізників і роботодавців у сфері транспорту», який запевняє, що акція економічна й про політику не йдеться. Дії «Комітету» не отримали підтримку серед влади та інших організацій перевізників.
Однак лобісткою протесту є послідовна антиукраїнська та антиєвропейська партія «Конфедерація».
Саме її представники найгучніше озвучують вимови, медійно борються проти українських біженців та вже виставляють рахунки за допомогу Україні і її громадянам.
Упродовж майже двох тижнів блокади кордону польська влада не оприлюднила жодної заяви з цього приводу, що своєю чергою підважує довіру українців до свого стратегічного сусіда. Протестувальники обіцяють продовжувати блокаду місяцями, зрештою, дозвіл на протест чинний до 3 січня 2023 року.
У червні 2022 року Європейський Союз на час російсько-української війни скасував необхідність отримувати такі дозволи для двосторонніх й транзитних перевезень. Відтак українські перевізники понад рік працюють на таких самих умовах як їхні польські колеги. Рішення про скасування дозволів ухвалювала Європейська комісія, а Україна чи Польща не може одностороннього вплинути на нього.
Про успіх цих рішень свідчить зокрема й той факт, що 61% вантажів у 2023 році Україна вивезла саме через кордон із Польщею.
Протестувальники, які із 6 листопада блокують кордон, декларують, що частина їхніх компаній може збанкрутувати, оскільки існує надмірна конкуренція. Відтак потрібно, щоб українським перевізникам повернули процедуру отримання дозволів на в'їзд до Євросоюзу й скасували транспортний безвіз, як це було до початку повномасштабного вторгнення.
Тим часом тисячі вантажівок на пунктах пропуску «Краківець-Корчова», «Ягодин-Дорохуськ» та «Рава-Руська-Хребене» днями стоять у чергах, щоб потрапити додому. Організатори протесту також погрожують заблокувати пункт «Шегині-Медика». Черга з транспорту постійно зростає. У перші дні мітингу три пункти пропуску були заблоковані попри заяви мітингувальників пропускати без черг транспорт, який перевозить гуманітарну допомогу, паливо, військові вантажі та продукти, які швидко псуються. Заступник міністра інфраструктури України Сергій Деркач під час зустрічі з представниками перевізників заявив, що не бачить сприяння для пропуску гуманітарки.
У порівнянні із зерновою кризою, яку пояснювали страхом правлячої партії «Право і справедливість» втратити перед парламентськими виборами свій електорат, блокада вантажівок не отримала широкої підтримки серед підприємців, політичних партій чи органів влади. Офіційно протест організовує створений у вересні 2023 року «Комітет захисту перевізників і роботодавців у сфері транспорту», до якого входять кілька власників польських компаній. Про популярність цієї організації також каже її сторінка у Facebook, яка зараз налічує лише 700 читачів.
«Комітет» створив сторінку 28 жовтня 2023 року, лише за тиждень до початку страйку.
У перший день протесту мітингарі опублікували фото, де кілька людей та вантажівок блокують пункти пропуску. Не маючи на це прав, протестувальники перевіряють гуманітарні вантажі та документи на них. Вони звинувачують українців у зловживанні умовами для перевезення. Наприклад, оприлюднили фото нібито гуманітарної допомоги Німеччини у вигляді трактора. «Комітет» називає це шахрайством й пише, що ймовірно німецька компанія відправила техніку до свого представництва.
Поліція та польські прикордонники ніяк не реагують на незаконні дії цих людей.
Після кількох днів протесту «Комітет» критикує найбільшу польську асоціацією в галузі автомобільного транспорту за відсутність підтримки. Йдеться «Асоціацію міжнародних автомобільних перевізників у Польщі». Мітингарі звинувачують Асоціацію у колаборації з українцями.
Також протестувальники невдоволені поліцією. За їхніми словами, правоохоронці супроводжують вантажівки й обходять заблокований кордон. «Комітет» погрожував організувати новий мітинг, якщо поліція не припинить допомагати українцям. Згодом організація заявила, що українці підкупили польську поліцію.
«Україна вже зруйнувала польське сільське господарство. Перевізники та фермери не дозволять нищити галузі надалі. Запрошуємо ФОП та інших підприємців взяти участь у трьох блокуваннях», – заявляли мітингарі.
Як перемогу протестувальники презентують появу на заблокованих кордонах представників «Конфедерації».
Комітет захисту перевізників і роботодавців у сфері транспорту» намагається залучити до блокади українських вантажівок Словаччину. Організація опублікувала польсько-словацьку угоду на адресу Європейського Союзу з вимогою повернути отримання дозволів для українських перевізників.
Через кілька годин після оприлюднення документа словацькі далекобійники тимчасово перекрили дорогу до переїзду легковими автомобілями. Вони називають акцію попереджувальною та погрожують, що повністю перекриють кордон, якщо Брюссель не врегулює ситуацію.
В акції також взяв участь Рафал Меклер. Це підприємець з Люблін, який з 2013 року займається міжнародними перевезеннями. Зокрема, до Росії та Білорусі.
Він нарікав, що через війну в Україні повністю втратив російський та казахський ринок, частково білоруський. Чоловік є головою люблінського осередку ультраправої та антиукраїнської партії «Конфедерація», яка отримала 7% голосів під час парламентських виборів й не має впливу в новому польському уряді.
У ЗМІ вже неодноразово висвітлювались теми розхитування українсько-польських взаємин на східному кордоні Польщі та щоразу у таких ситуаціях прослідковувався яскраво виражений російський слід.
"Лідери" блокади кордону обурюються, що єдиним аргументом розблокувати кордон є війна, однак «в Польщі немає війни».
«Конфедерація» до 2022 року послідовно виступала за співпрацю з Росією, визнавала Крим російським, а маріонеткові утворення «ДНР-ЛНР» – «незалежними державами».
Продовжити блокаду кордону перевізники з «Комітету» обіцяють до січня 2024 року. Жодні переговори з боку України успіху не мали. З мітингарями зустрічалися й представники Міністерства інфраструктури Польщі, але теж безрезультатно. Результатом страйку є лише збитки для польських та українських перевізників, загроза вчасно не доставити важливі для України гуманітарні та військові вантажі.
Чому досі немає рішучої реакції польського уряду та Єврокомісії на цю спецоперацію російської агентури, мета якої блокувати кордон та максимально дестабілізувати ситуацію, не зрозуміло.
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.