Президент США Джо Байден та лідер Китаю Сі Цзіньпін під час переговорів у ніч на 16 листопада торкалися питань війни в Україні та ситуації у Секторі Гази. Також було порушено й інші глобальні питання.
Байден після переговорів у Каліфорнії заявив, що обговорив із китайським лідером ситуацію в Південнокитайському морі, у Тайванській протоці, а також питання звільнення американських громадян.
Про це повідомляє "Голос Америки".
"Ми з президентом Сі також обмінялися думками щодо низки регіональних та глобальних питань, включаючи відмову Росії зупинити жорстоку та агресивну війну проти України та конфлікт у Газі", - сказав американський лідер.
При цьому він зазначив, що йому не вдалося укласти угоди щодо низки важливих питань.
Але сторони змогли домовитися про те, щоб відновити військові зв’язки та працювати над обмеженням виробництва фентанілу, синтетичного наркотику, який щороку вбиває десятки тисяч американців.
Крім того, американський та китайський лідери домовилися про тіснішу співпрацю в майбутньому.
Байден зазначив, що вони залишатимуть канали зв’язку відкритими, а Сі готовий слухати. Аналітики переконані, це не дрібниця у світі високоризикованої дипломатії між Вашингтоном і Пекіном. Також відомо, що Байден залишив зустріч із зобов’язаннями щодо ключових питань.
Сі погодився допомогти приборкати виробництво фентанілу, який є смертельно небезпечним компонентом наркотиків, що продаються в США та досягли згоди щодо відновлення зв’язку між військовими. Натомість Байден зазначив, що високо оцінив це.
Пекін давно прагне, щоб Вашингтон ставився до нього як до рівного, і Байден намагався використати ці амбіції, щоб спробувати розв’язати ситуацію з двома руйнівними війнами.
Під час закритої зустрічі Байден закликав Сі використати свій вплив, щоб спробувати заспокоїти глобальну напруженість, зокрема, щоб спробувати тиснути на Іран, аби той не розширював конфлікт між Ізраїлем і ХАМАС.
Американський чиновник зазначив виданню, що Байден більшу частину часу говорив на цю тему, а Сі переважно слухав.
Мовляв, тому ще занадто рано говорити, який сигнал Китай надіслав Тегерану і як його сприйняли. Також Байден тиснув на Сі, щоб той продовжував утримуватися від військової підтримки вторгнення Росії в Україну”.
Зокрема, відомо, що Байден і Сі провели "розважливу" та "непалку" дискусію й щодо Тайваню – найбільш делікатної теми у відносинах із найбільшим потенціалом переростання у ширший конфлікт.
Байден сказав, що він підтвердив політику Сполучених Штатів "Єдиного Китаю" та їхню віру в те, що будь-яке рішення має бути мирним.
Сі прибув до Сан-Франциско в період економічних проблем у Китаї, де старіння населення та зростаючий борг перешкоджають відновленню після пандемії COVID-19. Згідно з описом зустрічі у Пекіні, Сі тиснув на Байдена, щоб той скасував санкції та змінив політику експортного контролю для деякого обладнання. Немає жодних ознак того, що Байден погодиться на такі кроки. Але навіть сама зустріч може заспокоїти напруженість в Китаї, де є ознаки скорочення іноземних інвестицій.
Байден та Сі повернулися думками у минуле, де Байден часто повторював історію їхніх зустрічей, коли вони обидва були ще віце-президентами. Президент США підкреслив тривалість їхніх стосунків і цінність їхньої взаємодії.
Двосторонні зустрічі не завжди сприяють особистому контакту, тому Байден і Сі сиділи з радниками по різні боки довгого столу. Однак високопоставлений чиновник адміністрації зазначив, що вони також говорили про своїх дружин, і Байден привітав дружину Сі з Днем народження.
"Чиновник, який побажав залишитися анонімним, сказав, що Сі був збентежений. Він зізнався, що забув про майбутній День народження своєї дружини, тому що дуже багато працював", – додали у виданні.
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.