РФ постійно збільшує витрати на війну, але інші витрати зменшуються, від чого страждає російське населення.
Про це розповів економіст Олег Пендзин.
Він зазначив, що у 2023 році сукупні витрати російського бюджету на війну становили близько 60 млрд доларів, а в поточному році на рівні 110 млрд.
"Ми обговорюємо бюджет на наступний рік 143 млрд. Будь-який ресурс у країні не нескінченний. І якщо ви різко збільшуєте одну зі статей, то, звичайно, ви об’єктивно зменшуєте якісь інші витрати. Що на сьогодні є найголовнішим джерелом скорочення витрат російського бюджету? Це, звичайно, витрати на "соціалку". Це, звичайно, витрати на російське населення, яке в даній ситуації є об’єктом, що найбільше страждає у всьому цьому бюджетному процесі", - сказав він.
Економіст наголосив, що ліквідних коштів Фонду добробуту на 2025 рік уже точно не вистачить.
"Російське керівництво зверталося з проханням до керівництва КНР надати позику в юанях для покриття дефіциту російського бюджету, але, наскільки я знаю, це питання відклалося і його не буде реалізовано. Тому на сьогодні серйозних зовнішніх джерел покриття дефіциту не існує. Тому напрямки, які забезпечать фінансування війни - це, по-перше, скорочення соціальних витрат, та друге - це збільшення податкового тиску на російське населення всередині країни", - сказав Пендзин.
За його словами, витрати на війну у РФ покриватимуться коштом російських громадян та друкуванням грошей, тому на них чекає й підвищення податків, й прискорення зростання цін, й збільшення витрат на комунальні платежі тощо.
"Це ж усе покриватиметься завдяки кишеням пересічних росіян. Іншого джерела всередині країни немає. Насправді ми ж повинні з вами розуміти, що будь-який бюджет - це ж не державні гроші. Будь-який бюджет - це гроші платників податків. А хто є в будь-якому разі кінцевим платником податку в будь-якій країні? Це громадянин. Тому, коли ми з вами говоримо про те, хто буде на своїх плечах витягувати військові витрати, відповідь однозначна. Це тільки російські громадяни, які й так на сьогоднішній момент далеко не такі багаті, як це насправді хоче показати російська влада", - сказав Пендзин.
На додаток, якщо Саудівська Аравія дійсно почне суттєве збільшення видобутку нафти та обвалить ціни на світових ринках, то цей крок завдасть ще більшої шкоди надходженням Путіна та російського бюджету.
Через політику Заходу, російський "Газпром" тепер є глибоко збитковою компанією, що раніше, навіть складно було собі уявити. РФ втрачає мільярди доларів. Тримаються лише завдяки продажу нафти, але й тут США та ЄС, саме завдяки санкціям, зробили цей процес дорожчим та набагато складнішим для агресора. Тому, якщо на додаток до всього, почне просідати й сама ціна на нафту, то це найгірший сценарій для російського бюджету.
Якщо життя пересічних росіян для Путіна є найдешевшим капіталом, тому він посилає їх на забій десятками тисяч, то ще потрібно розуміти й той факт, що будь-яка війна, є протистоянням ресурсів.
Коли кажуть, що санкції не працюють, то це не так. Просто агресор довго готувався до війни, накопичував шалені запаси та вибудовував механізми протидії обмеженням. Але, час точно не покращує економічне становище РФ.
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.