Бійці Збройних сил України почали застосовувати новий вітчизняний ударний дрон "Веспа-15".
Про це повідомило українське Міністерство оборони.
За даними Міноборони України, назва нового українського ударного дрону з італійської мови перекладається як "оса". І ця назва дуже підходить новому українському безпілотному літальному апарату, який може "жалити", тобто знищувати, не тільки живу силу противника, а й автомобілі, військову техніку та польові укриття.
На жаль, поки що Міноборони України ще не оприлюднило тактико-технічні характеристики нового українського бойового дрону "Веспа-15". Відомо тільки, що він має кілька модифікацій, а бойові завдання він може виконувати як вдень, так і вночі. Дальність польоту становить кілька десятків кілометрів. Дрон може нести значне бойове навантаження. Одна з переваг "Веспи-15" полягає в тому, що цей безпілотний літальний апарат має підвищену стійкість до роботи ворожих засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ), що дуже важливо у сучасній війні.
Дрони для Збройних сил України
Останнім часом на озброєння ЗСУ прийняли велику кількість різних безпілотних літальних апаратів. Так, якщо у 2023 році на озброєння ЗСУ прийняли 75 зразків вітчизняних БПЛА, то у 2024 році їх кількість збільшилась до понад 330 зразків. За словами заступника міністра оборони Валерія Чуркіна, зараз понад 95% безпілотників, які ЗСУ застосовують на фронті, зроблено в Україні.
У квітні 2025 року президент Володимир Зеленський доручив "укласти контракти по максимуму" на виробництво безпілотників, у тому числі з оптоволоконною системою управління (вони не схильні до впливу засобів радіоелектронної боротьби, оскільки управління здійснюється по оптоволоконному кабелю). За його словами, вже 11 українських підприємств налагодили виробництво дронів на оптоволокні.
Валерій Чуркін нещодавно заявив, що в Україні планують уніфікувати безпілотні літальні апарати для ЗСУ. Ціль – десятки уніфікованих зразків БПЛА певних категорій замість сотень різних зразків. Завдяки цьому збільшиться виробництво дронів (і вони коштуватимуть дешевше), а також підвищиться ефективність підрозділів БПЛА. За словами Чуркіна, вже ведеться робота над правилами, які дадуть змогу виробникам адаптуватися до уніфікації дронів.