Незабаром завод, який розташований недалеко від Далласа (США) і побудований після вторгнення Росії в Україну, додатково вироблятиме близько 30 000 снарядів щомісяця, для 155-міліметрових гаубиць, які зараз мають вирішальне значення у війні в Україні.
За словами генерального секретаря НАТО, Україна випускала від 4000 до 7000 таких снарядів щодня, протягом декількох місяців у 2023 році, перш ніж чвари серед республіканців у Палаті представників, затримали подальше фінансування постачання зброї Пентагону. Великі постачання американських артилерійських боєприпасів відновилися у квітні після того, як Конгрес таки ухвалив пакет допомоги Україні, який включав 61 мільярд доларів.
Цей розрив призвів до гострої нестачі боєприпасів для Києва, оскільки українські війська могли відповідати лише частиною снарядів на випущені по них росіянами.
Щоб забезпечити постачання українських артилерійських розрахунків, Пентагон минулого року поставив за мету виробництво 100 000 снарядів на місяць до 2025 року. Заводи в Скрентоні та Вілкс-Баррі, штат Пенсільванія, разом виробляють близько 36 000 снарядів на місяць. Нове підприємство General Dynamics в Мескіті, штат Техас, після виходу на повну потужність, вироблятиме ще 30 000 одиниць продукції на місяць.
Мета в 100 000 на місяць являє собою майже десятикратне збільшення виробництва, порівняно з тим, що було до початку війни в Україні.
Менше року тому околиці тут, у Північному Техасі, являли собою просто поле. Але завдяки мільйонам доларів Конгресу, американська оборонна фірма General Dynamics змогла відкрити завод, приблизно вже через 10 місяців після початку будівництва.
“Не дивлячись на всі наші зупинки з урядом, постійні резолюції та отримання останніх додаткових коштів, промислова база реагує, коли ви її фінансуєте, і все робиться правильно”, – сказав Вільям А. Лапланте, головний чиновник Пентагону із закупівель.
За словами Лапланте, США надали Києву понад три мільйони 155-міліметрових снарядів від початку війни.
Однак невідомо, чи буде одного лише збільшення виробництва артилерійських боєприпасів достатньо, щоб змінити результат бойових дій на користь України.
“Постійне зростання виробництва артилерійських боєприпасів має важливе значення для довгострокових потреб США, України та союзників по НАТО. Але навіть у кращому випадку, я б сказав, що ці цілі щодо продуктивності до 2025 року будуть досягнуті досить пізно в цій війні, і цілком імовірно, що російська артилерійська потужність все одно буде вищою”, – сказав Майкл Кофман, експерт з російської армії та старший науковий співробітник Фонду Карнегі.
“Скажімо, через півтора року і США, і Європа вироблятимуть або купуватимуть понад мільйон снарядів кожна”, – додав він.
Половина американської робочої сили на об’єкті прибула з іншого заводу General Dynamics, розташованого приблизно за 10 миль на північ у Гарланді, де компанія виковує сталеві корпуси для авіабомб. За словами представників компанії, фабрика створить близько 350 робочих місць у місцевій економіці, коли наступного року вийде на повну виробничу потужність.
Виготовлення снарядів може зайняти кілька днів на нинішніх військових заводах у Пенсільванії, де використовується поєднання нових і майже вікових технологій для нагріву і пресування сталевих заготовок у конічні снаряди. Але новий завод у Мескіті працює набагато швидше.
Більш короткий оборот досягається за рахунок використання так званого формування потоку - машина всередині корпусу розміром приблизно з міський автобус обертає 130-фунтову сталеву чашку на високій швидкості, одночасно стискаючи її, поки вона не перетворюється на довгий блискучий циліндр. Після цього роботи виконують більшу частину роботи, що залишилася.
Низка однакових роботів-маніпуляторів, розташованих по всьому заводу, захоплюють металеві частини снарядів з однієї машини та поміщають їх на невеликі автоматизовані візки, які доставляють їх на наступну станцію, де інший робот-захоплювач, що ковзає рейками, починає наступний етап обробки.
Лазерні сканери замінили людські очі та ручні інструменти для перевірки снарядів усередині та зовні, швидко перевіряючи, чи відповідають снаряди бажаним характеристикам.
Схожі процеси зараз відбуваються й у країнах ЄС, адже війна в Україні всім продемонструвала, які можуть бути потреби, в разі початку великої війни, а запаси союзників суттєво виснажились, після постачання великих партій снарядів силам оборони України.
Тож, активне збільшення виробництва боєприпасів, для США та союзників, зараз є стратегічно важливим завданням, не лише для дієвої допомоги Україні, але й для власного захисту. Тому, роботи з анарощування виробництва снарядів тривають та набирають обертів.
Важливу роль в цьому процесі відіграє ініціатива Чехії.
Адже поки Силам оборони України будуть відправляти снаряди, завдяки постачанню від третіх країн (за кошти донорів), частково перекриваючи велику потребу, у ВПК США та ЄС буде трохи більше часу для нарощування потужностей.
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.