Оскільки встановлену західними країнами "стелю ціни" для російської нафти, компанії країни-агресора почали все частіше обходити, розроблено новий механізм, щоб обмежити отримання Росією нафтодоларів.
Річ у тім, що більшість морського експорту зараз здійснюється без західних страховок, які є ключовим елементом механізму "стелі цін". При цьому, переважно використовуються старі судна, які були придбані для російського тіньового флоту замість того, щоб вирушити на металобрухт.
Це збільшує ризик розливу нафти, що транспортується, з неясними перспективами компенсації збитків. Це дозволяє обмежити постачання російської нафти на зовнішні ринки.
Згідно з розробленим у Євросоюзі планом, Данія почне зупиняти танкери, що йдуть через її протоки, які не мають західної страховки.
Про це Financial Times розповіли троє людей, знайомих з обговоренням питання у Брюсселі. Конвенція ООН з морського права дозволяє державам перевіряти судна, які можуть становити ризик їх екології.
Через Балтійське море йде близько 60% нафтового морського експорту Росії, або близько 2 млн. барелів на добу (приблизно три танкери класу Aframax). Усі судна проходять через вузькі датські протоки.
У жовтні лише 37 зі 134 танкерів (28%), які вивозили нафту із західних та східних портів Росії, мали західну страховку, яку можна отримати, лише підтвердивши покупку за ціною в межах $60 за барель.
Зараз кількість таких судів, мабуть, набагато менша, говорили FT західні чиновники. За даними Міністерства фінансів Росії, у жовтні ціна партій сорту Urals (саме він вивозиться з балтійського порту Приморськ) склала $81,52.
«Головне – це змусити виконувати норми страхового регулювання. Нині це робиться дуже вибірково. Країни з виходом до моря мають право бачити доказ застрахованості судна та вантажу», - пояснив чиновник журналістам.
У Єврокомісії обговорюються й інші кроки, покликані зробити експорт російської нафти менш прибутковим, зокрема заходи проти судноплавних компаній, які продають старі танкери для тіньового флоту, і країн, які дозволяють таким судам ходити під їхнім прапором.
У Кремлі вже досить сильно злякались таких планів ЄС та Данії, адже це стане дійсно потужним ударом по доходах агресора.
Усі країни повинні дотримуватись правил міжнародного торговельного судноплавства щодо російських танкерів, попередив прес-секретар президента Дмитро Пєсков. Так він відповів на прохання прокоментувати інформацію про плани Данії затримувати та перевіряти суди з Росії з нафтою.
Але, цілком зрозуміло, що Данія та країни ЄС діють виключно в межах міжнародного права та статуту ООН, на відміну від Кремля. Тому, попередження Пєскова, він може залишити при собі, адже думку Москви у даному питанні, всі "мали на увазі".
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.