На фоні знецінення російського рубля стосовно американського долара та інших валют, російський центробанк у вівторок, 15 серпня, розпочав використання «цифрового рубля» у режимі тестування.
Як повідомляє агенція AFP, Росія сподівається, що такий крок дозволить їй більш ефективно уникати санкцій, а також посилити контроль над своїми громадянами, через технології блокчейн, задіяні у новій цифровій валюті.
Початок цього проєкту збігся з підвищенням облікових ставок у РФ, до якого вдався центробанк країни 15 серпня, після того, як російський рубль перетнув позначку у 100 рублів за 1 американський долар. Ставки було підвищено до 12%.
Хоч ідея створення цифрового рубля не є новою, реального розвитку вона набула після того, як західні санкції обмежили доступ Росії до світових фінансових ринків і банківської системи.
Як зазначив Міккель Морч, засновник орієнтованого на криптовалюту інвестиційного фонду ARK36, з яким спілкувалася AFP, «це посилить здатність Росії уникати санкцій», адже дозволить Росії обійти банки, де вона стикається з обмеженнями, і що блокчейн «набагато важче піддавати санкціям».
Створення цифрової валюти є «частиною геополітичної війни між продоларовими країнами та антидоларовими країнами», у якій останні намагаються позбутися американської валюти для торгівлі, додав Морч у спілкуванні з AFP.
З іншого боку, як зауважив Морч, у Росії, де за безпекою фінансової архітектури цифрового рубля стежить ФСБ, стане «найкращим інструментом соціального контролю», адже надасть можливість владі штрафувати громадян або й заморожувати їхні активи «одним натисканням кнопки».
Втім, наразі використання цифрового рубля в Росії буде добровільним для громадян, як обіцяє російська влада, і його вплив на життя звичайних людей на етапі тестування навряд чи буде відчутним, цитує AFP економістку Софію Донець.
Загалом, вплив такого нововведення на економіку РФ наразі незрозумілий. Аналітики вважають, що для стабілізації валюти, Росії необхідно завершити війни в Україні та зменшити санкційний тиск.
Зокрема, Тімоті Еш, фахівець в інвестиційній компанії Bluebay Asset Management, вважає, що «поки триває війна, для Росії, російської економіки та рубля, все буде ставати лише гірше».
Щоб не вигадував центробанк та уряд РФ, закони економіки ніхто не скасовував. Сьогодні є величезна діра між експортом та імпортом, відтік капіталу та інвестицій, вихід західних компаній, падіння видобутку енергоносіїв, масовий виїзд росіян за кордон, складність завезення технологічного обладнання для промисловості, величезні витрати на війну та ще довжелезний перелік факторів, які негативно тиснуть на економічну та фінансову системи агресора. Тож, за умови продовження війни, жодних позитивних перспектив для розвитку, фахівці не прогнозують. Щоб не ходити далеко, достатньо лише подивитись на Північну Корею або Іран. Штучна підтримка рубля жорсткими методами регулювання - це лише тимчасові явища, намагання влади створити картинку кого, чого на справді немає. З часом, така політика, лише призведе до ще більшої фінансової та економічної кризи у РФ. Лікувати потрібно причини хвороби, а не глушити біль знеболювальними пігулками, удаючи на публіку, що організм здоровий. Це може тимчасово дозволити обдурити внутрішню аудиторію, але не закони економіки.
За матеріалами: Голос Америки
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.