Після трьох років ізоляції через Covid, китайський лідер Сі Цзіньпін планує провести зустріч для реалізації своєї знакової інфраструктурної ініціативи «Один пояс, один шлях».
Однак позитивні відповіді на запрошення поки що не надходять, пише The Wall Street Journal.
Європейські країни, зокрема, воліють пропустити подію, що є відображенням загострення відносин між континентом і Китаєм. Пекін сподівався, що Європа приєднається до мережі глобальних торгових і транспортних сполучень «Один пояс, один шлях», але європейські лідери відступають, поділяючи настороженість Вашингтона щодо посилення своєї економічної залежності від Китаю.
Лише один відомий гість заявив про те, що має намір бути присутнім це президент Росії Владімір Путін. І саме він ще більше відштовхнув європейських лідерів.
Пекін започаткував ініціативу «Один пояс, один шлях», щоб спрямувати суму, яку деякі експерти оцінюють у 1 трильйон доларів, на фінансовані Китаєм залізниці, дороги, трубопроводи та порти, які з’єднають Азію з Європою, Африкою та Латинською Америкою.
Лише п’ять років тому Китай швидко приєднував нових членів у країнах, що розвиваються, і пробивався серед багатих економік, які тісніше пов’язані з Вашингтоном, зокрема Італії, Греції та Чехії, з товарами, які надходили до європейських портів і залізниць, фінансованих проєктом.
Зараз багато з цих країн дистанціюються від нього, оскільки Європа прагне зменшити економічний вплив Китаю в регіоні.
За словами високопоставлених урядовців, президент Франції Емманюель Макрон і канцлер Німеччини Олаф Шольц, наразі не планують відвідувати цьогорічний форум «Один пояс, один шлях». Як і прем’єр Італії Джорджа Мелоні, чия країна єдина з країн G7 поставила підпис під проєктом.
Історично нейтральна Швейцарія, яка відряджала свого президента на останні два саміти, переглядає, свою цьогорічну участь у заході, заявила речниця МЗС.
Греція, яка приєдналася до ініціативи «Один пояс, один шлях» у 2018 році, вже повідомила Пекіну, що її прем’єр-міністр не приїде. Чеська Республіка, яка приєдналася до ініціативи у 2015 році, не планує відряджати на захід ані президента, ні жодного з високопосадовців, заявили представники уряду.
Після того, як країни взяли на себе зобов’язання щодо співпраці з Пекіном, Сі здійснив триденний державний візит до кожної з них.
«Прагнення Пекіна до реалізації програми є однією з ознак того, що чіткою метою Комуністичної партії Китаю є системна зміна міжнародного порядку з Китаєм у центрі», - заявила в березні президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
Ініціатива «Один пояс, один шлях», яку Сі вперше представив у 2013 році, як широку кампанію з прискорення глобального розвитку та розширення міжнародного впливу Китаю, є найбільшою у світі інфраструктурною програмою, набагато більшою, ніж повоєнний план Маршалла Вашингтона.
Але витрати на «Один пояс, один шлях» не відповідають попереднім оцінкам, а амбіції Пекіна були послаблені Covid-19, зростанням вартості запозичень і війною Росії в Україні.
Цьогорічний форум «Один пояс, один шлях» - перший з часів пандемії та третій з моменту відкриття у 2017 році, перевірить привабливість фірмової платформи Сі Цзіньпіна. Китайські дипломати працюють над заповненням списків гостей і демонстрацією глобального впливу Китаю.
«У минулі роки європейські країни підходили до ініціативи з відкритою душею», - коментує Ноа Баркін, який спеціалізується на Європі та Китаї в дослідницькій компанії Rhodium Group.
Тепер, за його словами, наратив змінився, і програма здебільшого розглядається, як засіб для поширення китайського впливу за кордоном, а підтримка війни Путіна та заяви щодо Тайваню, дуже сильно відбивається на цій ініціативі китайського лідера.
Невиразна реакція з боку Європи наразі говорить про більш складний глобальний ландшафт для дипломатичних амбіцій Сі. Якщо колись європейські країни загравали з приєднанням до ініціативи, то зараз вони конкурують з нею.
Наприкінці жовтня європейські уряди запросять бізнес-лідерів, офіційних осіб і глав держав з Африки, Латинської Америки та Азії, але не Китаю, на свій власний форум, просуваючи Global Gateway - програму Європейського Союзу з розбудови інфраструктури вартістю 333 мільярди доларів.
Раніше державні ЗМІ повідомляли, що Сі під час державного візиту до Москви в березні запросив Путіна взяти участь у проєкті. Цього тижня Кремль заявив, що Путін візьме участь у заході.
Присутність Путіна зробила для Китаю майже неможливим досягнення згоди на участь від урядів, які засудили вторгнення Росії в Україну та запровадили санкції проти Москви, стверджують джерела.
Програму «Один пояс, один шлях» піддають критиці в країні та за кордоном, оскільки проекти зупиняються, боржникам важко виплачувати кредити, а також з’являються звинувачення у перевитраті та неправильному розподілі ресурсів.
Західні офіційні особи звинуватили цю ініціативу в тому, що вона поклала обтяжливий борг на бідніші країни, втім Пекін цей закид відкидає.
Деякі приватні підприємства також втратили інтерес до проєкту після того, як не змогли отримати вигоду, на яку вони сподівалися після першого рекламного розголосу, який спонукав багатьох підприємців знайти способи приєднатися до нього.
Неоднозначна реакція Китаю на вторгнення Росії в Україну ще більше відштовхнула багатьох європейських політиків та представників великого бізнесу, які почали більш тісно співпрацювати зі США, щоб приборкати глобальний вплив Пекіна, включно з ініціативою «Один пояс, один шлях».
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.