Військові ЗСУ провели контрнаступальні операції з різним успіхом, щонайменше на трьох ділянках фронту, в рамках ширших дій, що розгорталися від 4 червня. Україна скоріш за все залучила лише частину великого резерву сил.
Таких висновків дійшли аналітики Інституту вивчення війни (ISW).
Операції в Запорізькі та Донецькій областях.
Українські офіційні особи повідомили, що ЗСУ перейшли від оборонних до наступальних дій на Бахмутському напрямку і просунулися від 200 м до майже 2 км на флангах міста. Сили оборони України з 4 червня досягли тактичних успіхів у ході обмежених локальних контратак у західній частині Донецької області поблизу адмінкордону із Запорізькою областю.
Військові ЗСУ додатково провели атаку в західній частині Запорізької області в ніч з 7 на 8 червня, при цьому експерти зазначають, що, ймовірно, вони не досягли успіхів у рамках цієї атаки на момент публікації звіту.
Українські військові в ніч проти 8 червня провели обмежену, але "все ж таки значну атаку" в західній частині Запорізької області. Російські окупанти, мабуть, захищалися від цієї атаки "доктринально обґрунтованим чином" і, як повідомляється, станом на 8 червня, повернули свої вихідні позиції, йдеться у матеріалі.
Повідомлення про прорив лінії оборони окупантів.
Російські джерела почали повідомляти пізно ввечері 7 червня, що частини українських бригад, нещодавно оснащених західним спорядженням, почали наступ на південний захід від Оріхова на заході Запорізької області.
Декілька російських "воєнкорів" стверджували, що ЗСУ атакували вздовж лінії Мала Токмачка - Пологи з метою прорвати лінію російської оборони між Роботиним і Вербовим (обидва приблизно за 15 км на південний схід від Орєхова).
Російські джерела визнали, що ЗСУ прорвали першу смугу оборони на цій ділянці, що утримується частинами російських 291-го та 70-го мотострілецьких полків (42-а мотострілецька дивізія, 58-а загальновійськова армія, ПдВО), а також 22-й та 45-й й окремою гвардійською бригадою спеціального призначення (ГРУ), але повідомили, що цим силам РФ вдалося контратакувати та зрештою відкинути підрозділи ЗСУ на вихідні позиції.
Втрата техніки при наступальних діях.
Наявні бойові кадри з геолокацією припускають, що обмежені українські сили перетнули трасу N08 Пологи - Воскресенка, але російські джерела вказують на те, що війська РФ, ймовірно, відтіснили бійців ЗСУ у напрямку Оріхова до лінії фронту та повернули втрачені позиції, йдеться у звіті.
За повідомленнями, 8 червня ЗСУ також втратили техніку, надану Заходом, при цьому в ISW зазначають, що втрати неминучі за будь-якої військової операції.
"Українські сили зазнаватимуть втрат, у тому числі як західної, так і радянської техніки, в ході будь-яких наступальних операцій. Західне обладнання захищене від пошкоджень не більше, ніж обладнання, яке українці використовували та втрачали з лютого 2022 року. Втрата обладнання, у тому числі західного, на ранньому етапі контрнаступу не є показником майбутнього прогресу українського контрнаступу", - зазначається в публікації.
Аналітики Інституту вивчення війни вказують на важливість не перебільшувати вплив початкових втрат західної чи будь-якої іншої техніки, особливо у боях за прорив підготовлених оборонних позицій.
Контрнаступ ЗСУ може складатися з багатьох операцій.
Також аналітики повідомляють, що українські атаки у західній частині Запорізької області 8 червня не відображають усіх можливостей ЗСУ у нинішньому контрнаступі.
"Україна раніше продемонструвала здатність проводити скоординовану та ефективну наступальну операцію за участю кількох механізованих бригад ще у вересні 2022 року при звільненні Харківської області", - зазначають в ISW.
На думку експертів, контрнаступ ЗСУ, швидше за все, складатиметься з багатьох операцій різного масштабу, включаючи більш локальні атаки, які спостерігалися в цьому секторі 8 червня, і менші зусилля не відображають максимальних можливостей української чисельності чи ефективності.
Повідомляється, що Україна сформувала 12 спеціалізованих контрнаступальних бригад, 9 з яких оснащені західним спорядженням, а 3 - існуючим обладнанням, і до цих підрозділів майже напевно приєднаються досвідчені підрозділи ЗСУ, які вже перебувають у бойовій готовності.
А ось що про це говорить CNN.
Українські війська, намагаючись прорвати російську лінію оборони, зустріли більший опір, ніж очікувалося, і зазнали значних втрат у живій силі та техніці. За словами одного з них, серед іншого ЗСУ втратили кількох американських бронетранспортерів MRAP. Водночас за даними CNN, українським військовим удалося розгромити велику частину російських сил та укріплень ворога. Співрозмовники телеканалу висловили впевненість у тому, що втрати ЗСУ не вплинуть на плани масштабного контрнаступу.
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.