У Бєлгородській області Росії справжня паніка.
Попри всі запевнення влади, мешканці прикордонних з Україною селищ і міст спішно пакують речі та їдуть. Практично добу ні влада, ні війська ніяк не перешкоджали просуванню добровольців із легіону "Свобода Росії" та РДК територією сіл і міст.
Пів дня губернатор області заперечував наступ із боку України, а людям доводилося самостійно під звуки автоматних черг та вибухів залишати будинки. Тепер росіяни зрозуміли, що захищати їх нема кому, і рятуються хто як може.
Одна з мешканок Грайворона розповіла, що звуки вибухів і тріск автоматних черг вони почули ще зранку 22 травня.
"Зрозуміло було, що щось відбувається. Але влада мовчить, каже, що все добре. Коли все це вже стало надто близько, ми всі сіли в машину та поїхали подалі, у напрямку Бєлгорода, у нас там є родичі. Та на виїзді з Грайворона побачили вибух. Це було страшно, діти плакали. Ми мчали нашими ямами та вибоїнами на дорогах як шалені", – описує жінка.
Деякі жителі населених пунктів, які опинилися в зоні наступу російських добровольців, звинувачують місцеву владу, яка не організувала евакуацію.
"Вранці цей губернатор, як Кашпіровський, запевняв, що все спокійно, все добре. Дехто йому повірив, навіть дітей до шкіл, у садки повів. І лише у другій половині дня повідомили про евакуацію та автобуси. На той час люди, у кого є свої машини, вже виїхали, дітей прямо із садків забирали на ходу", – написала мешканка Грайворона.
Жителі російських прикордонних населених пунктів тепер говорять про те, що настав час уже самим обзаводитися зброєю, щоб захищатися, бо надії на російських військових у них немає.
"На кого сподіватися? Пора купувати кулемет і займатися самообороною", – каже жінка із Шебекіно.
Жителі області під відео з автобусами, які вивозили мешканців Грайворона, обурювалися тим, що все було організовано надто пізно. Писали: про те, що на кордоні України підтягується військова техніка, було відомо давно, але нікого це не хвилювало.
23 травня, у школах Бєлгородщини мали пройти "останні дзвінки". В останній момент, коли батьки вже збирали дітей на свято, стало відомо, що заходи пройдуть онлайн із метою безпеки.
Це викликало невдоволення у багатьох.
"До свята дочка готувалася кілька місяців. Репетирували, купили блузку, спідницю, туфлі. А що тепер, коту під хвіст батьківські гроші! Ми живемо в Шебекіно, за півтора року вже до всього звикли, навіщо свято псувати", – обурювалася мама випускниці.
Також батькам голова Бєлгородського району Володимир Перцев порадив не випускати дітей надвір, не залишати їх без контролю. На що мами заявили, що в такому разі їм мають скоротити робочий день, щоб вони могли приділяти час дітям.
Найбільше запитань у місцевих жителів викликала так звана лінія оборони, в яку вклали мільярди рублів.
"А де "зуби дракона", протитанкові рови, якими так пишався Бєлгородський губернатор В'ячеслав Гладков?", – питають мешканці.
"Стільки грошей витратили, стільки полів перерили, землю зіпсували. І що тепер? Вони зайшли через прикордонний пункт, проїхали нашими дорогами", – обурюються жителі.
Багато мешканців області вирішують, куди виїхати хоча б на якийсь час, поки війна не закінчиться. Шукають табори відпочинку для дітей, щоби їх вивезти. Вимагають, щоб евакуацію дітей на літо було проведено негайно, і не на півострів Крим.
У Грайвороні вже скаржаться, що неможливо знайти робочі руки, люди виїхали. Немає вантажників, водіїв, різноробів. Найближчим часом очікують на серйозний відтік населення. Чи надовго – ніхто не знає, але ситуація із заходженням російських добровольців серйозно налякала жителів Бєлгородщини. Вони не очікували, що війна прийде до них так швидко.
Операція у Бєлгородській області РФ змусить Кремль перекинути війська від лінії фронту, а також завдати Москві психологічного удару.
Таку думку висловили західні військові аналітики. Їх цитує агентство Reuters.
"Українці намагаються розтягнути росіян у різні боки, щоб відкрити прогалини", – вважає аналітик британського Королівського інституту оборонних досліджень (RUSI) Ніл Мелвін.
На його думку, росіянам доведеться відреагувати на перетин їхнього кордону озброєною групою і розмістити там війська. А також суттєво укріпити всю прикордонну зону, навіть якщо українські воїни не збираються йти цим шляхом. Це дуже вдале стратегічне рішення України.
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.