Росія запропонувала Казахстану газ із рекордною знижкою, якщо сторони дійдуть угоди, то ціна на блакитне паливо виявиться найнижчою у світі.
В обмін на цей контракт Москва просить Астану дозволити їй збудувати газопровід до Китаю через територію республіки та навіть готова сама профінансувати дорогий проєкт.
Міністр енергетики Казахстану Алмасадам Саткалієв розповів, що вважає проєкт вигідним, і переговори щодо угоди між національними компаніями обох країн уже тривають. Навіть маршрут майбутнього газопроводу через територію Казахстану вже визначено.
"Вони дають нам газ за ціною набагато нижчою, ніж Білорусі. Попередньо у нас йдуть переговори. Росія розуміє, що ефективна робота можлива тільки у двосторонньому режимі, і йде назустріч у частині ціни, яка в рази нижча від європейських цін і набагато нижча, ніж на кордоні Росії та Білорусі", – сказав він.
Дешевий імпортний газ з Росії дозволить Казахстану задовольнити попит, що швидко зростає всередині країни. З економічного погляду, вигода для Казахстану очевидна.
Але експерти насторожено зазначають, що угода між "Газпромом" і QazaqGaz має ще й політичні цілі: прив'язати Казахстан до Росії.
Хоча Казахстан і отримуватиме газ за низькою ціною, йому необхідно буде перевести свої ТЕЦ з вугілля на газ, що становитиме чималі витрати.
"Припустимо, завтра ми під'єднаємо багато мереж, перевівши наші ТЕЦ з вугілля на газ. А потім в один день, наприклад, вийде так, що нам поставлять умову: хлопці, чи погоджуйтеся на якісь невигідні умови та виконуйте наші вимоги, чи ми відключимо вам газ. Російський енергоносій не має бути інструментом політичного тиску на Казахстан", - розмірковує Дідар Хамзін, експерт у нафтогазовій галузі (Атирау).
Можливо, саме з цієї причини офіційного схвалення проєкту поки що немає.
Також Казахстан бентежить те, що проєкт може потрапити під санкції Заходу через війну в Україні. Проте, влада Казахстану, мабуть, угоду готова укласти, і навіть негативна громадська реакція не змусить їх переглянути ці плани.
"Варто Путіну тільки цю ініціативу виявити, як казахська сторона відразу її прийняла, і без належного обговорення всередині країни сьогодні ця угода реалізується. Ми не бачили серйозних дискусій у комітетах парламенту про те, чи загрожує це національній безпеці Казахстану в галузі енергетики. Чи не створює це ще більше залежностей для Казахстану. Цієї дискусії немає", - наголошує політолог Дімаш Альжанов.
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.