Українська влада в листі про наміри до керівництва МВФ (Меморандумі) зобов'язалася не використати незабезпечену емісію гривні для фінансування дефіциту бюджету у 2023 році.
"Ми віддані відмові від грошового фінансування… Ми зобов'язуємось ліквідувати його у 2023 році", - йдеться у документі.
Як зазначається у документі, грошове фінансування дефіциту несе значні ризики цінової стабільності. 2022 року його обсяг становив 400 млрд гривень, тому зараз і такі ціни в магазинах.
Якщо виникнуть несподівані критичні потреби у фінансуванні чи затримки у зовнішніх виплатах, українська влада має намір розглянути додаткові заходи, такі як зняття надлишкових державних депозитів, а також запозичення додаткових коштів на ринку державного боргу.
"Ми будемо вимагати грошове фінансування у НБУ тільки в крайньому разі, й в строго обмежених обсягах", - йдеться в меморандумі.
Меморандум із МВФ підписали президент України Володимир Зеленський, прем'єр-міністр Денис Шмигаль, міністр фінансів Сергій Марченко та голова НБУ Андрій Пишний. Він містить добровільні зобов'язання влади країни здійснити певні кроки.
Також українська влада зобов'язалася до кінця червня 2023 року підготувати стратегію переходу до більш гнучкого обмінного курсу валют.
"Після початку повномасштабної війни ми вжили низку екстрених заходів для забезпечення цінової та зовнішньої стабільності, включаючи запровадження режиму фіксованого обмінного курсу та валютного контролю виключно з міркувань національної безпеки", - йдеться у документі.
"Щойно дозволять умови, ми маємо намір поступово перейти до більш гнучкого обмінного курсу, послабити валютний контроль і повернутися до системи таргетування інфляції", - йдеться у меморандумі.
У зв'язку з цим влада зобов'язується підготувати стратегію, яка за консультацій з персоналом МВФ "допоможе встановити та оцінити передумови для такого кроку.
Більше меморандум зобов'язав Українську владу повернути обов'язкове декларування доходів чиновників.
"Буде ухвалено закон про відновлення обов'язків державних службовців (але не беруть участь безпосередньо в мобілізаційних та військових діях) подавати та розкривати свої декларації про майно під час воєнного стану", - йдеться у документі.
Крім того, вимога передбачає відновлення функції НАЗК перевіряти декларації про активи.
Також у Меморандумі міститься зобов'язання забезпечити автоматичне внесення інформації з інших пов'язаних баз даних та реєстрів зі збереженням зобов'язання чиновника щодо правдивого та заповнення спрощених декларацій у період дії воєнного стану.
Залишилось ще попросити МВФ, щоб він змусив нашу владу скасовувати антидемократичні закони про ЗМІ, повернути опозиційні канали на ТВ та заборонив фінансувати коштом платників податків так званий "телемарафон", бо це не яка не свобода слова і точно не демократія.
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.