Росія майже 50 років будувала свій енергетичний ринок в Європі, вкладаючи в нього величезні кошти, а диктатор Володимир Путін, знищив його менш ніж за 50 тижнів.
Знайти заміну буде практично неможливо. За даними видання Bloomberg, повномасштабна війна проти України коштувала Росії європейського енергетичного ринку.
Зважаючи на те, що Росія частково знайшла альтернативні ринки для сирої нафти, здебільшого в Індії, перехід на продаж продуктів перероблювання та природного газу, триватиме роки та коштуватиме захмарних витрат. Це якщо взагалі можливо створити ринки, коли світ активно відмовляється від викопного палива, зазначають журналісти.
Європа споживає дуже багато енергоресурсів, адже там потужна промисловість і є платоспроможні покупці. Географічно, країни ЄС відносно близько до Росії, що зменшує витрати на транспортування. А ще, там роками налагоджені та побудовані логістичні маршрути, прокладені трубопроводи, були всі дозволи та ліцензії.
Можливо, що РФ зможе врятувати певні енергетичні відносини з Європою після закінчення війни проти України. Проте малоймовірно, що країни ЄС коли-небудь дозволять собі бути настільки залежними від російського газу, як це було рік тому.
Уряди та споживачі в Європі нарешті серйозно ставляться до стримування попиту та енергоефективності, тоді як рекордні ціни на газ та електроенергію, стимулюють інвестиції у відновлювані джерела енергії та перші серйозні спроби змінити спосіб формування роздрібних цін на світло, беручи до уваги зменшення частки викопного палива у виробництві.
Російським нафтовим компаніям вдалося перенаправити постачання сирої нафти, якої уникали традиційні європейські покупці. Але це обійшлося величезною ціною для Росії та її нафтової промисловості. РФ вдалося проникнути на індійський ринок, проте їй потрібно було запропонувати великі знижки, які досягають $35 за барель, що еквівалентно зниженню ціни на 40%. З такою ціною, нафта вже не дає надприбутки агресору, а лише ледве покриває собівартість.
Іншими словами, росіяни ще не зрозуміли, що Путін зробив з їх країною та економікою, коли вдерся в Україну, ігноруючи здоровий глузд, міжнародне право та статут ООН. Але, з кожним днем, це розуміння буде знаходити їх всюди. І так, це вже на десятиріччя.
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.