Власники нафтових танкерів масово відмовляються перевозити російську нафту через нафтове ембарго ЄС, що набирає чинності днями.
В результаті ціни на морські перевезення сировини з Росії зросли у півтора раза, пише Bloomberg.
Ті, хто, як і раніше, готові відвантажувати російську нафту, вимагають вищу плату за ризик. Так, якщо раніше ставка фрахту судна для постачання нафти з Балтійського моря до Індії становила $9–11,5 млн., то тепер вона зросла до $15–20 млн ($20 за барель), сказали агентству суднові брокери.
Зростання ціни на відвантаження відображає проблеми, з якими зіткнуться перевізники російської нафти після 5 грудня, коли набудуть чинності санкції ЄС. Наприклад, деякі найбільші власники танкерів Греції припинять перевезення російської нафти.
Найменша кількість доступних судів і необхідність перенаправити російську нафту від традиційних покупців у Європі до нових в Азії та Близькому Сході, також сприяють підвищенню ставок.
Підвищення вартості фрахту сильно впливає собівартість російської нафти Urals. Її ціна й так вже упала з початку листопада майже на 30%. Вартість барелів при відвантаженні з портів Новоросійська і Приморська становить до $52 - це рівень кінця 2020 року, оскільки нечисленні покупці почали вимагати збільшення знижок майже до 40%. При цьому повна собівартість видобутку в Росії з урахуванням податків становить близько $50 за барель, говорив директор з інвестицій «Локоінвест управління активами» Дмитро Польовий.
Але, навіть із великими знижками, охочих купити російську сировину, стає все менше, адже ця нафта вже надзвичайно "проблемна" з усіх боків, як для покупців, так і для перевізників. Є труднощі з розрахунком за неї, страхуванням вантажів, ризик теж потрапити під санкції, тощо.
В результаті доходи бюджету від експорту нафти постійно знижуються, оновлюючи мінімуми з початку війни. Збори вивізних мит на нафту тримаються нижче 120 млн. доларів третій тиждень поспіль, хоча наприкінці вересня перевищували 150 млн. доларів щотижня.
Країни G7 та ЄС домовилися запровадити стелю цін на російську нафту, щоб знизити доходи Кремля від продажу сировини та обмежити можливість вести війну в Україні.
Коли санкції набудуть чинності, європейським банкам, страховикам і портам взагалі заборонять фінансувати купівлю та продаж російської нафти, страхувати вантажі на суднах або вивантажувати їх, якщо ціна нафти на борту танкера виявиться вищою за стелю.
Після довгих місяців складних переговорів країни таки домовились до того, щоб узгодили обмеження на купівлю нафти з Росії стелею $60 за барель, пише Reuters.
Але, вся ця ситуація, вже завдає величезні збитки економічній системі агресора - далі буде лише гірше.
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.