Росія запустила в Китаї програму з розробки та виробництва ударних дронів великої дальності для війни проти України.
Про це повідомляє агентство Reuters з посиланням на два джерела в європейському розвідувальному агентстві та документи, переглянуті журналістами.
За даними ЗМІ, ІЕМЗ "Купол", дочірнє підприємство російської державної збройової компанії "Алмаз-Антей", розробило і провело випробування нової моделі безпілотника під назвою "Гарпія-3" в Китаї із залученням місцевих фахівців.
Відповідний звіт компанія надіслала в міноборони країни-агресора 2024 року.
У наступному звіті компанія заявляла, що змогла налагодити масштабне виробництво безпілотників, зокрема "Гарпія-3" для використання в Україні, на заводі в Китаї.
У МЗС Китаю у відповідь на запит Reuters заявили, що в країні діють суворі заходи експортного контролю щодо БПЛА і що відомство не знає про такий проєкт.
Китай заперечує постачання Росії зброї для продовження війни проти України, стверджуючи, що зберігає нейтралітет.
У звітах "Купола" було сказано, що Гарпія-3 може пролетіти близько 2000 км з корисним навантаженням у 50 кг.
Згідно зі звітами, безпілотник є вдосконаленою китайськими фахівцями версією безпілотника "Гарпія-А1".
Науковий співробітник лондонського аналітичного центру Міжнародний інститут стратегічних досліджень Фабіан Хінц зазначив, що якщо постачання дронів із Китаю в Росію підтвердиться, це стане серйозним прецедентом. Він нагадав, що до цього Китай постачав РФ переважно товари подвійного призначення, «але у відкритих джерелах ми не бачили задокументованої передачі цілих систем озброєнь».
Старший науковий співробітник Центру нової американської безпеки (CNAS аналітичний центр, що базується у Вашингтоні) Семюел Бендетт заявив, що Пекін не ризикуватиме міжнародними санкціями й що потрібно більше інформації, щоб говорити про виробництво російських військових безпілотників на території країни.
Reuters також отримало інформацію про те, що сім вироблених у Китаї військових безпілотників вже були доставлені "Куполу" в російський Іжевськ.
Обидва джерела Reuters заявили, що постачання зразків безпілотників "Куполу" в Росії стало першим конкретним доказом того, що кремлівський режим з початку повномасштабної війни Росії проти України отримував цілі БПЛА, вироблені в Китаї.
Імен китайських фахівців із безпілотників, залучених до проєкту, у документах немає, і Reuters не змогло встановити їхні особи.
Журналісти також не змогли з’ясувати, чи схвалило міноборони країни-агресора продовження серійного виробництва.
"Купол" заявляв, що протягом восьми місяців проєкт у Китаї буде готовий почати виробництво ударного БПЛА "REM 1" з корисним навантаженням 400 кг.
Джерела Reuters у розвідці заявили, що БПЛА буде схожий на американський Reaper.
Журналісти отримали інформацію, що інша російська оборонна компанія ТСК "Вектор" у цьому проєкті виступила посередником між "Куполом" і китайськими постачальниками.
За словами співрозмовників Reuters, російські фірми працювали з китайською компанією "Redlepus TSK Vector Industrial".
Представники компаній не відповіли на прохання про коментар.
В окремому документі йшлося про плани зі створення спільного російсько-китайського центру досліджень і виробництва безпілотників в особливій економічній зоні "Кашгар" у китайській провінції Сіньцзян.
На документі були логотипи компаній "Купол" та "TSK Vector і Redlepus".
Центр площею 80 гектарів потенційно зміг би виробляти 800 безпілотників на рік.
Раніше американські чиновники висловили стурбованість тим, що Китай підтримує російську військову машину, не уточнивши, про що конкретно йдеться.
Агентство Reuters перед цим повідомляло, що Росія у 2023 році почала виробництво далекобійного безпілотника-камікадзе з китайським двигуном під назвою "Гарпія-А1".
---------------------
Наш telegram: https://t.me/ukronline
Facebook спільноти:
https://www.facebook.com/UkraineOnline
https://www.facebook.com/ExpressNewsUA
YouTube канали:
https://www.youtube.com/@news-ua
https://www.youtube.com/@UkrInfo
Сторінка Х:
https://x.com/OnlineUkraine
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.