Борт із росіянами, яких для великого обміну збирали по всій Європі, приземлився в аеропорту "Внуково-2".
Для них розгорнули червону доріжку і виставили почесну варту. Володимир Путін особисто привітав шпигунів, хакерів, які повернулися, і засудженого на довічний термін у Німеччині кілера Вадима Красікова.
Путін подякував "за вірність присязі та обов'язку" тим, хто має стосунок до військової служби, і повідомив про представлення їх до держнагород.
До РФ прилетіли десять осіб, зокрема шпигунське подружжя Дульцевих, які проживали в Словенії під аргентинськими паспортами, і двоє їхніх неповнолітніх дітей.
Також обміняли Вадима Красікова, офіцера ФСБ, який 2019 року в берлінському парку вбив Зелімхана Хангошвілі, який брав участь у Другій чеченській війні як польовий командир.
У Німеччині Красіков діяв під ім'ям Вадима Соколова, до Берліна він потрапив через Францію і Польщу. Зелімхана він убив трьома пострілами, під'їхавши до нього на велосипеді. Після Красіков викинув перуку, велосипед і пістолет у річку Шпреє, але його бачили двоє підлітків, які й повідомили в поліцію.
Красіков був затриманий і засуджений на довічний термін.
Також вважається, що 2007 року він убив бізнесмена Юрія Козлова в місті Костомукші в Карелії, а 2013 року він був основним підозрюваним у справі про вбивство підприємця Альберта Назарова з Нальчика.
Олаф Шольц уже назвав "важким" рішення про угоду з РФ, під час якої Красікова було звільнено.
Але він заявив, що "зацікавленість держави у виконанні вироку було зіставлено зі свободою, небезпекою для життя, а в деяких випадках і самим життям невинно засуджених у Росії".
За словами Шольца, дня німецької влади було важливо звільнити тих, хто несправедливо заарештований у в'язницю у РФ, зокрема й з огляду на зобов'язання перед громадянами ФРН.
Під час обміну на батьківщину повернулися німецькі громадяни Дітер Воронін, Ріко Крігер і Патрік Шебель.
Обмін полоненими та звільнення незаконно утримуваних громадян США в російській в’язниці, є не лише чудовою новиною, але й суворим нагадуванням про режим Путіна в Кремлі.
Так, відреагувала конгресвумен-демократка Елісса Слоткін на найбільший обмін ув’язненими в пострадянській історії, між Вашингтоном та Москвою.
"Сьогоднішні радісні новини також є нагадуванням про те, що ми зіткнулись із небезпечним і безпринципним супротивником в особі Володимира Путіна. Він використовує невинних американців як пішаків. Ті, хто хоче задобрювати його або просто закривати очі на його вимоги в Україні, мають пам’ятати про страждання Пола Вілана, усієї його сім’ї та мільйонів українців, які живуть з наслідками дій Путіна", - вважає Слоткін.
Угода, досягнута між Росією і західними країнами щодо обміну ув’язненими, включно зі США і Німеччиною, викликає запитання щодо її потенційного впливу на війну в Україні.
Це запитання було поставлено Джейку Саллівану, раднику Білого дому з національної безпеки.
Він відповів, що Сполучені Штати не бачать зв’язку між переговорами щодо затриманих і можливою дипломатією щодо війни в Україні.
"Ми вважаємо, що ці два аспекти діють за окремими напрямками. Один із них - це практичне питання здійснення цього обміну. Інший - набагато складніше питання, і його мають вирішувати українці", – сказав Салліван.
Президент США Джо Байден не має наміру розмовляти з Путіним після обміну ув'язненими.
Про це глава американської адміністрації заявив у виступі, в оточенні сімей переданих у Вашингтон ув'язнених.
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.