Профільний комітет з питань нацбезпеки та оборони, через який проходили всі попередні законопроєкти про удосконалення мобілізації, шокований через опублікований Кабміном варіант законопроєкту № 10378.
Про це заявила нардепка, член комітету Соломія Бобровська з «Голосу».
Бобровська каже, законопроєкт розроблявся останні шість місяців, а норми, які в ньому були суперечливі та дискусійні. Натомість, за словами нардепки, зареєстровану Кабміном версію законопроєкту члени комітету з питань нацбезпеки та оборони не отримали.
«Тому я зі здивуванням побачила в ньому багато зовсім нових речей. Наприклад, про те, що Нацполіція має право затримувати людину від трьох годин до трьох діб для уточнення даних щодо військового квитка. Або «драконівські» штрафи за ухиляння від отримання повістки. Ми ж розуміємо, що людям, які не працюють в Печерському чи Шевченківському районі Києва, такі гроші, як 200 тис. грн, ніколи не надходять навіть за рік. Всі добре знають ширину та глибину української корупції та особистісного фактора, і очевидно, що сюди закладено величезний простір для зловживань», – пояснила нардепка.
На думку Бобровської, великі питання викликають обмеження конституційних прав людини, прописані в законопроєкті.
«Попри те, що я є прихильницею мобілізації й того, що мають бути готові воювати всі, це має вигляд просто якогось закручування гайок. Плюс обурює спосіб, в який було зареєстровано цей проєкт, на Різдво, коли думають, що це все пройде непоміченим. Подавати такий масив інформації без жодного коментаря Міноборони та «Слуг Народу» - це нонсенс. Багато речей, які там записані, треба ще регулювати підзаконними актами, але ми насправді чекаємо пояснень на комітеті», – зауважила вона.
Нагадаємо, попри "діджиталізацію" процесу мобілізації, уряд все ж таки пропонує у новому законопроєкті № 10378 наділити поліцію повноваженнями роздавати повістки.
Досі повістки мають право вручати військові ТЦК та СП. Крім цього, уряд хоче законодавчо закріпити надання дозволу поліцейському або військовому ТЦК та СП фільмувати та фотографувати процес вручення повістки.
Також в Україні можуть запровадити певні зміни щодо механізму вручення повісток.
Про це йдеться у новому законопроєкті, зареєстрованому на сайті парламенту. Його автори прагнуть, щоб до ТЦК та СП можна було викликати також з допомогою електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного та резервіста. Ще повістки можуть приходити на електронну пошту.
Як зазначив глава комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха, прийняття законопроєкту про мобілізацію може змусити багатьох українців обірвати зв’язки з державою, що буде мати серйозні негативні наслідки для економіки нашої країни.
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.