Багато українців (близько 2 млн) на тимчасово захоплених територіях були змушені виїхати або набути громадянства РФ.
Такі цифри повідомили учасники круглого столу, організованого Офісом уповноваженого Верховної Ради з прав людини, PR Armу, коаліцією "Україна. П'ята ранку" і проєктом "Where Are Our People?".
Останній пише про це у Facebook.
За наявними даними, лише в анексованому Криму паспорти РФ отримали понад 450 тис. осіб, ще 1,4 млн – в окупованих росіянами регіонах на сході та півдні країни.
"Окупаційна влада вживає різні тактичні прийоми, включно із психологічним тиском, залякуванням, шантажем і навіть тортурами, піддаючи людей нестерпним умовам, поки вони не здадуться і не приймуть ці документи. Тим, хто і далі чинить опір, загрожує депортація до Російської Федерації та конфіскація майна", – наголошують у доповіді "Where Are Our People?".
Коаліція "Україна. П'ята ранку" за підсумками круглого столу пише, що Україна не переслідуватиме тих, хто отримав російські паспорти під примусом і шляхом шантажу.
"Українська влада розглядає таких громадян, як жертв окупації. Якщо стоїть питання виживання, виїзду з окупованої території, отримання медичної допомоги тощо, паспорт РФ може стати єдиним доступним виходом із ситуації. Це не стосується колаборантів і громадян, які напряму співпрацювали з окупаційною владою. Але це має розмежовуватися і кваліфікуватися окремо за статтею "державна зрада", - ідеться в пості організації у Facebook.
Громадські працівники вважають, що Україні потрібно створити чітку нормативну базу для того, щоб люди могли безпечно з точки зору правових наслідків позбутися російських паспортів після деокупації.
"Зараз така робота навіть не почалася. Але урядові та громадські організації ведуть підготовчі роботи для створення такої законної процедури", – проінформували учасники заходу.
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.