Поліція, на відміну від працівників ТЦК, може затримувати та примусово доставляти українців до територіальних центрів комплектування для уточнення особи.
Одна з підстав затримання поліцією, визначених ст. 262 КУпАП – це порушення військового обліку та законодавства про оборону, але вказана норма суперечить меті застосування затримання.
А ось такі дії військкомів, є незаконними, пише адвокат Роман Симутін в Telegram.
Затримувати можуть лише поліція, Служба безпеки України, прикордонники, воєнізована охорона режимних об'єктів та об'єктів, що охороняються, військова служба правопорядку. ТЦК до таких суб'єктів не належить, зазначив правозахисник.
КОЛИ ЗАСТОСОВУЄТЬСЯ ЗАТРИМАННЯ
Знову всього п’ять випадків – це ст. 260 КУпАП:
1. припинення правопорушень;
2. коли вичерпано інші заходи впливу;
3. для встановлення особи;
4. складення протоколу, якщо неможливості скласти на місці;
5. забезпечення своєчасного розгляду справ та виконання постанов.
Він наголосив, що затримання – це крайній захід і застосовується для припинення правопорушення і лише за умови, коли вичерпано інші засоби впливу.
РОЗБИРАЄМО НА ПРИКЛАДІ.
Вас зупинив поліціянт і повідомив, що ви у розшуці як "ухилянт", тому має вас затримати та доставити до ТЦК. При цьому жодних доказів та матеріалів для ознайомлення надати не може, чітку підставу оголосити не може, викликати адвоката не може, лише вимагає з ним їхати.
ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ?
1. Обов’язково складається протокол.
2. Роз'яснюються права, згадуємо за обов’язкову правову допомогу.
3. Надаються для ознайомлення матеріали та підстави.
Тобто при затриманні поліціянт повинен надати вам можливість скористатися правовою допомогою, надати докази та повідомити родичів.
А що він вам здатен пред’явити? Тільки, те, що у нього в планшеті в базі «АРМОР» зазначена інформація про ТЦК і стаття адмінкодексу, за якою вас розшукують. Іншої інформації про обставини справи, що саме ви вчинили, за яких обставин, та які є докази вчинення вами правопорушення чи ухвала суду, вам не нададуть.
Саме тому поліція і намагається доставити вас до ТЦК без складання протоколу, адже це пахне наслідками у вигляді незаконного затримання.
"Також осіб, які "пробиваються" по базі як розшукувані, не можуть везти насильно, їх можуть лише "доставити", але доставка передбачає добровільність прибуття, а не примус", - наголосив юрист.
Вас можуть привозити вас туди лише на три години.
"Термін затримання обчислюється не з доставлення у відділення, а з моменту зупинки, тобто фактичного обмеження в пересуванні. Чи можуть затримати довше? Так, до трьох діб, але з обов'язковим повідомленням прокурора та виключно у випадках порушення правил обігу наркотичних речовин чи незаконного перетину кордону", - пояснив адвокат.
Важливо запам'ятати:
* ви можете користуватись правовою допомогою;
* знайомитися з матеріалами справи – це дуже важливо, з огляду на подальший розбір ситуації щодо ТЦК;
* ви можете повідомити родичів про затримання.
В Україні дев'ятий рік триває запекла війна з Росією, яка на нас напала. З лютого 2022 року триває повномасштабна війна. Процес вручення повісток - це не автоматичний квиток на війну, а насамперед актуалізація даних громадян України. Так, слідом за повісткою, можливий призов військовозобов'язаної людини на військову службу. Це нормальний процес у воюючій країні. Варто не забувати, що обов'язком кожного українця є захищати свою країну. Бо якщо сьогодні ти втікаєш від війни - завтра вона може прийти до тебе.
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.