Президент США Дональд Трамп заявив, що розглядає можливість відвідати Стамбул 15 травня, де плануються переговори між президентом України Володимиром Зеленським і президентом Росії Володимиром Путіним.
На його думку, ця зустріч може дати позитивні результати. Про це Трамп повідомив під час пресконференції з американськими журналістами. Він висловив сподівання, що Путін прибуде до Стамбула на перемовини між українською та російською сторонами.
Під час спілкування з журналістами в Білому домі Трамп зазначив, що очікує конструктивного результату від переговорів.
«Я вважаю, що під час зустрічі в четвер у Туреччині між росією та Україною може бути досягнуто чогось позитивного. Думаю, обидва лідери — Зеленський і Путін — будуть присутні. Я сам розмірковую над тим, щоб поїхати туди», — сказав він.
Водночас Трамп зауважив, що ще не впевнений у своїх планах на четвер, оскільки має багато запланованих зустрічей. Однак, за його словами, «все можливо».
Трамп підкреслив, що Сполучені Штати роблять усе можливе, аби з’ясувати, чи існує реальний шанс зупинити криваве протистояння між Україною та Росією.
Тактична гра, а не справжні переговори.
Політолог Володимир Фесенко в ексклюзивному коментарі висловив скептицизм щодо можливої участі Володимира Путіна в анонсованій зустрічі з Володимиром Зеленським у Стамбулі. Водночас він відзначив активну роль Дональда Трампа в просуванні ідеї переговорів та проаналізував тактичні наміри сторін.
На думку Фесенка, участь президента Росії у переговорах 15 травня малоймовірна, зокрема через складні протокольні процедури та параноїдальне ставлення Кремля до питань безпеки.
«Поки це під великим питанням, скоріше ні, Путіна там не буде. Якщо там буде Трамп, і якщо він наполегливо попросить Путіна — тоді, можливо, він приїде», — зазначив політолог.
Він додав, що підготовка до таких візитів у Росії завжди займає чимало часу, адже перед приїздом високопосадовця зазвичай спочатку прибувають служби безпеки, які перевіряють місце зустрічі та організовують контроль.
«У Путіна параноя — такі рішення не ухвалюються за два дні», — пояснив він.
Фесенко переконаний, що нинішні заяви про переговори — це радше елемент тактичної гри, ніж реальна готовність до діалогу.
«Я абсолютно не погоджуюсь з тим, що Путін хоче переговорів… Це тактична гра навколо них. Мета — загнати опонента в переговорну пастку, показати, що він не хоче миру», – каже експерт.
За його словами, і Путін, і Зеленський грають у свою гру — кожен намагається зобразити іншого як сторону, яка уникає миру.
Про що і як домовлятися — питання залишається невирішеним.
Політолог вважає, що головна проблема — не у самій ідеї переговорів, а у відсутності чіткого плану, порядку денного та механізмів їх організації.
«А хто буде визначати порядок денний? Про нього треба заздалегідь домовитись. Якщо в Стамбулі просто сядуть — нічого не вийде», – каже Фесенко.
Експерт також зазначив, що українська сторона має свої чіткі вимоги, зокрема — припинення вогню як передумову для будь-яких переговорів.
Іншою невизначеністю, за словами Фесенка, є склад делегацій. Якщо Росію представлятиме, наприклад, Володимир Мєдінський, це свідчитиме про несерйозний підхід. Водночас участь високопосадовців типу Юрія Ушакова може свідчити про інший рівень готовності.
«Це свідчення того, що немає реальної готовності до переговорів», — наголошує експерт.
Українська ініціатива: виклик Путіну і ставка на провал.
Фесенко застерігає, що без сильного та авторитетного посередника переговори можуть зайти в глухий кут. На думку політолога, Володимир Зеленський свідомо викликав Путіна на переговори в Стамбулі, розуміючи, що той навряд чи погодиться.
«Після трьох років кривавої війни є величезна недовіра. Якщо не буде модератора, переговори проваляться. Зеленський робив ставку саме на те, що Путін не приїде — з різних причин. І тоді Трамп буде змушений вирішувати, що робити далі», – переконаний політолог.
Фесенко припускає, що якщо Путін відмовиться від участі в переговорах, перед США постане питання посилення тиску на Росію.
«Тоді потрібно вводити більш серйозні санкції чи ставити Путіна перед ультиматумом: або припинення вогню, або кінець переговорів», – наголошує експерт.
Заголом Фесенко вважає, що наразі відбувається тактична боротьба навколо теми переговорів, але самі переговори — ще навіть не починалися. Їх реальний зміст, формат і учасники поки що залишаються невизначеними.