Рада Європейського союзу підготувала новий санкційний регламент, в якому Росію вперше офіційно звинуватять у застосуванні сльозогінного газу CS на фронті в Україні.
Це – один із трьох пакетів обмежувальних заходів, котрі ЄС має намір затвердити найближчими днями. Ще два пакети стосуються російських кібератак та дестабілізації в Європі. Також планується 17-й пакет санкцій, пов’язаний із війною РФ проти України.
У пояснювальній частині документа посадовці ЄС посилаються на доповіді Організації із заборони хімічної зброї, опубліковані у листопаді 2024-го та лютому 2025 року.
У звітах вивчаються випадки застосування газу біля сіл Мар’ївка й Іллінка на Дніпропетровщині у 2024 році. Експерти наводять докази присутності слідів газу CS після російських атак: аналізи ґрунту й води, інтерв’ю з військовими, а також фото корпусів ручних гранат РГ-Во.
З урахуванням серйозності ситуації, за відсутності достовірного пояснення від Росії у зв’язку з її широко задокументованим застосуванням засобів сльозогінної дії, а також для зміцнення глобальної заборони на використання хімічної зброї, Європейський союз закликає ОЗХЗ до своєчасної атрибуції встановленого застосування таких речовин як методу ведення війни, — мовиться в обґрунтуванні санкцій.
До санкційного списку Євросоюзу увійдуть війська радіаційного, хімічного й біологічного захисту міноборони Росії, 27-й і 33-й наукові центри, пов’язані з розробкою і застосуванням хімічних агентів.
Зауважимо, з лютого 2023 року застосування росіянами небезпечних хімічних речовин набуло системного характеру. Попри заяви про повне знищення хімічної зброї, країна-агресор зберігає промислові потужності для її відновлення та виробництва.
На це звернув увагу заступник начальника Головного управління протимінної діяльності, цивільного захисту та екологічної безпеки полковник Валерій Вебер під час панельних дискусій на семінарі з питань криміналізації хімічних, бактеріологічних, радіаційних та ядерних злочинів, який відбувся у Кишиневі (Молдова).
Представник Міністерства оборони також нагадав учасникам зустрічі, що за даними Генерального штабу ЗСУ лише у березні 2025 року підрозділи РХБ розвідки Сил підтримки зафіксували 767 випадків застосування агресором боєприпасів, що містять небезпечні сполуки.
Додамо, у 2024 році Держдеп США повідомив, що Росія порушує Конвенцію ООН про заборону хімічної зброї. У загарбницькій війні проти України російські військові використовували різні гази подразнювальної дії “як форму ведення бойових дій”.
Раніше агентство Reuters повідомило, що українські військові заявили про активізацію незаконного використання Росією хімічної зброї. Окрім хлорпікрину, росіяни використовували гранати, заряджені газами CS та CN. В агенстві зазначили, щонайменше 500 українських військових пройшли лікування від впливу токсичних речовин, тоді як один загинув.
Також The Telegraph інформував, що російські війська регулярно використовують заборонену хімічну зброю для нападів на Збройні сили України. За повідомленням українських військових, їх постійно атакують з невеликих безпілотників, з яких російські силовики скидають сльозогінний газ та інші хімічні речовини.
Окрім цього, Командування Сил підтримки Збройних сил України підтвердило, що тенденція застосування росіянами небезпечної хімічної зброї у війні проти України зростає, а хімічні атаки частішають.