Президент Володимир Зеленський 3 травня поспілкувався із журналістами, розкритикувавши "триденне перемир'я", запропоноване Росією, прокоментувавши економічну угоду зі США та гарантії безпеки для нашої країни.
Він підкреслив важливість моніторингу можливого припинення вогню, оскільки порушення домовленостей із боку Росії "обов'язково будуть". Під час події глава держави розповів про актуальні події та відповів на журналістські запитання.
Переговори із Трампом у Ватикані.
За словами Зеленського, розмова з американським президентом Дональдом Трампом 26 квітня, перед похороном Папи Римського Франциска, була найкоротшою, але найкращою.
"Я вважаю, у нас була найкраща розмова з усіх, що були до цього. Може, вона була найкоротша, але найпредметніша. При всій повазі до наших команд, але формат тет-а-тет, на мій погляд, спрацював. У нас була правильна атмосфера самої розмови", – заявив він.
Після цього спілкування Трамп "почав дивитись на все трішки по-іншому". Майбутнє покаже, що з цього вийде. "Це його бачення, його вибір в будь-якому випадку. Я вважаю, що ми себе повели конструктивно і порядно, що важливо", – додав Зеленський.
Угода про надра.
Президент сподівається, що договір про створення Американсько-Українського інвестиційного фонду реконструкції та розвитку (підписаний 1 травня) буде ратифікований у Верховній Раді.
У документі тепер немає пунктів, що суперечили Конституції, умови є вигідними і для Києва, і для Вашингтона. І ця угода потрібна не тільки заради майбутньої співпраці, а й щоб "зберегти те, що нам потрібно" для оборони зараз.
Серед нардепів, за словами Зеленського, є налаштовані голосувати проти.
"Наприклад, я вважаю, що США треба просто скасувати їм візи. Вони приїжджають у США щомісяця. Розказують, як тут погано в Україні, як закінчити війну дуже швидко, які частини України важливі, які – "не дуже важливі". Після того, як вони проходять коридорами конгресменів або сенаторів, вони кажуть, що вони зі США друзі, браття навіки, а потім вони повертаються в Україну і не голосують за те, що принципово для Америки. Результат буде на табло: хто проголосував, а хто ні. Не можна грати у подвійну гру", – підкреслив Зеленський.
"Триденне перемир'я" Путіна.
Те, що РФ пропонує зупинити вогонь усього на три дні замість 30 – це "театральна постановка". Таким чином кремлівський диктатор Володимир Путін вдає, ніби йде на зустріч сигналам США.
"Безумовне припинення вогню – модель, яку запропонували американці. Ми йдемо по ній. З цієї дати чи з іншої – бажано раніше. Так, давайте спробуємо на 30 днів. Чому припинення вогню на 30 днів? Тому що неможливо за три, п’ять, сім днів ні про що домовитися", – пояснив Зеленський.
Він назвав пропозицію Москви несерйозною. І, за його словами, гратися, аби створити Путіну м'яку атмосферу виходу з ізоляції на 9 травня, аби партнерам Росії, які приїдуть у той день на Кремлівську площу, було комфортно й безпечно, ніхто не буде.
"Ми просто або знаходимося в війні, або Путін показує, що він готовий до припинення вогню, до першої частини закінчення війни. Ми готові починати з 1-го, з 3-го, з 5-го. Якщо йому потрібна дата 7 [травня] – нам все одно. Із 7-го – 30 днів", – підкреслив президент України.
Він задав риторичне запитання, у чому справжня суть російської пропозиції, якщо окупанти "вбивають нас до 7-го, потім 7-го роблять для себе комфортні два чи три дні, а потім 11-го числа знову атакують нас ракетами".
Безпека в Москві на 9 травня.
"Наша позиція дуже проста до всіх країн, які їхали чи їдуть на 9 травня [у столицю РФ]: ми не можемо нести відповідальність за те, що відбувається на території Російської Федерації. Вони забезпечують вам безпеку і тому гарантії ми вам ніякі давати не будемо. Тому що ми не знаємо, що Росія буде робити в ці дати. Вона може робити зі свого боку різні, скажімо так, кроки: і підпали, і підриви, і тощо. А потім звинувачувати нас. Я вважаю як президент – і сказав про це міністру закордонних справ – що ми повинні людям, які до нас звертаються, казати: "Ми не рекомендуємо вам з точки зору безпеки відвідувати РФ. А якщо ви це робите – не запитуйте нас. Це ваше особисте рішення", – наголосив Зеленський.
За його словами, Україна "порядно поводиться" і з Китаєм, і з державами, які не підтримують нас, а балансують чи іноді більше схиляються до Москви.
"Але тим не менш, це не перший раз, коли до нас звертаються інші країни з тим, що вони їдуть на територію Росії і хотіли б, щоб у цей момент було безпечно. Є така дипломатія, такий формат дипломатії. Ми дуже виважено й поважно ставимося до інших країн і чуємо – чуємо те, про що нас запитують і те, про що нас просять", – сказав він.
"Україна точно не несе ніякої відповідальності за те, що відбувається сьогодні в Росії. Це факт. Ми несемо відповідальність, коли ми знаходимося тут. Тим більше, що я впевнений, що такою самою дипломацією займаються інші країни з росіянами, коли вони приїжджають до нас, і, як показує досвід, у нас бувало багато різних лідерів, і під час їх візитів були різного формату удари, штурми, залякування", – додав Зеленський.
Гарантії безпеки.
Існують два підходи щодо гарантій безпеки для України, але в обох головний її елемент – це великі та сильні Збройні сили України, спроможні захищатися.
"Далі є два напрямки: це контингент у серйозної кількості або це контингент у меншій кількості, який показує присутність; тобто меншої кількості, але з підключенням, якщо є п'ята стаття або на кшталт п'ятої статті. Це є різні формати", – пояснив Зеленський.
Він зазначив, що без американських гарантій захисту потрібен дуже великий іноземний контингент, "і це абсолютно складно для всіх" та дорого.
Також президент повідомив, що питання патрулювання не обговорюється. "Ніхто не запитує щодо патрулювання – всі за патрулювання в будь-якому форматі. Всі розуміють, що патрулювання потрібне. Тобто є патрулювання, яке потрібно постійно в якомусь кількісному форматі 24/7. Усі це прийняли поки що. Тобто це не зафіксовано, ми ще не підписали цей формат, але це фіксується", – сказав глава держави.
Здебільшого країни не хочуть ризикувати направленням своїх військ в Україну, щоб ті були втягнуті у військові дії, але і серед них є виключення. "Є гарячі голови серед наших партнерів, вони готові, ми дуже підтримуємо це", – зазначив він.
Формат патрулювання буде виходити від питання моніторингу: "Який буде моніторинг, від цього буде залежати і патрулювання".
Моніторинг ceasefire у разі досягнення домовленостей.
Президент вважає, що Росія продовжуватиме порушувати "режим тиші".
"Якщо є рішення [про припинення вогню] на місяць (тобто в великому сенсі не буде гарячої війни цей місяць), будуть порушення 100% – навіть не 90%. Але в загальному сенсі війни і того об'єму війни, який зараз є, авжеж його не буде. І всі розуміють, що треба дуже швидко вирішити питання моніторингу. Номер один – ceasefire", – сказав Зеленський.
Конкретики щодо того, як саме це буде відбуватись, немає. "Я думаю, що в будь-якому випадку розвідка, супутник, технічні дані – все це Америка, Європа буде робити. Я впевнений абсолютно в цьому", – заявив він.
При цьому найскладніше питання – моніторинг на лінії розмежування. "Тому що, яка б там не була територія, пам'ятаєте, яка була начебто буферна зона після 2014 року, після Мінських угод? І туди заїхати ОБСЄ – ніхто не міг... Коли вони поїхали, навіть у них там були втрати, і там постійно якісь порушення. Я думаю, що це дуже складне питання. Не думаю, що дуже багато є, в цьому розумінні слова, активістів із країн-партнерів, які всі будуть думати про якусь відповідну місію", – припустив президент.
Однак за цей час відбулися важливі технологічні зміни, які можна використовувати для контролю. "Використання точно дронів, скидів, КАБів, літаків, гвинтокрилів, ракетних ударів – усе це точно контролюватися буде, і я впевнений, що саме це і зменшиться, передусім... А ось із деякою зброєю, як-то стрілецька, артилерійська або мінометна, яка захована у посадки, ліси, – із цим уже буде складніше", – додав глава держави.
"І друге питання – дивитися, що в цілому буде з фабулою закінчення війни. Ці два питання, вони точно найактуальніші, тому що вони навіть зараз про них говорять", – додав він.
Вихід США з переговорного процесу.
Президент України переконаний, що країни Європи продовжать підтримувати нашу країну навіть після виходу Сполучених Штатів із переговорного процесу.
"Бачите, як складно зробити навіть перший крок – припинення вогню. Уявіть собі, усі розуміють, питання територій, санкцій, – як це буде складно. І тому є такі сигнали, що, напевно, після того як домовляться про ceasefire, деякі країни будуть хотіти, щоб ми з росіянами залишилися сам на сам. Це такі сигнали. Але все одно Європа, впевнений, що буде поруч, тому що є багато питань, які пов'язані. Для нас це важливо", – зазначив Зеленський.
Допомога Україні.
У цьому році Україна може отримати 30 мільярдів доларів допомоги від США.
"Ці гроші будуть вкладом американської сторони в Інвестиційний фонд відбудови. А Україна буде потім свою половину (15 мільярдів доларів) віддавати потроху", – заявив Зеленський.
Відбудова України.
Президент повідомив, що різні країни мають різний пріоритет участі у майбутньому повоєнному відновленні України. Але це точно не будуть ті держави, які допомагали Росії, і це факт.
"Як можна було допомагати руйнувати, щоб зараз на цьому заробляти? Зовсім нелогічно", – звернув увагу він.
У пріоритеті ті партнери, які допомагали нам під час війни. "Безумовно, фінансами. Зброя – це ті самі фінанси. Або це зброя, або це енергетика, або це пряме надходження в бюджет України. Також є багато країн, які фінансували напряму регіони нашої держави, допомагаючи всім. Наприклад, Японія не давала зброї, але ми розуміємо, який обсяг у 15 мільярдів фінансували в стійкість України, передусім енергетичну. Тобто є пріоритет країн, вони будуть займатися відбудовою", – пояснив глава держави.
За словами Зеленського, такий порядок введений тому, що "відбудова не буде здійснюватись безкоштовно", і тому пріоритет буде у країн ЄС.
"Це гроші. Які? Передусім гроші Європейського Союзу. Країн Європи. Це значить, що передусім це компанії Європейського Союзу. Це виглядатиме просто дивно, що Європа фінансує, а люди з інших ринків приходять і відбудовують", – пояснив він.
Також участь мають брати Сполучені Штати. "І абсолютно справедливо кажуть американці, ну вибачте, ті, хто не допомагають, а чому вони повинні заробляти? Тут немає ніякого альтруїзму і не було до України альтруїзму проявлено з боку тих чи інших країн. Це не значить, що комусь буде щось заборонено. Може, ми не радитимемо нашим регіонам мати спільні проєкти з країнами, які ніяк не допомагали Україні", – додав Зеленський.