Між Україною і Сполученими Штатами Америки залишаються серйозні розбіжності щодо умов рамкової мирної угоди з країною-агресоркою Росією.
Основними темами, навколо яких виникли найбільші суперечності, є безпекові гарантії для України і позиція США щодо визнання контролю Росії над Кримом. Про це повідомляє CNN з посиланням на джерело, близьке до українського уряду, яке ознайомилося з обома варіантами угоди.
За словами джерела, Вашингтон і Київ мають протилежні позиції щодо ключових аспектів майбутньої рамкової угоди про припинення війни.
Україна вимагає гарантій безпеки не тільки від Європи, а й від США. Проте початковий варіант запропонованої Сполученими Штатами угоди передбачав, що надійні безпекові гарантії будуть надходити тільки від Європи.
Крім цього, для України є неприйнятною пропозиція США визнати контроль Росії над Кримом.
Також Україна наполягає на тому, щоб після припинення вогню обговорити питання утримання Росією територій, які країна-агресорка захопила з моменту повномасштабного вторгнення у 2022 році.
Представнику Дональда Трампа з українського питання Кіту Келлогу передали контрпропозицію України, яку підписали також Франція, Велика Британія і Німеччина. У документі в першу чергу наголошується на необхідності безумовного припинення вогню з обох сторін – Київ наголошує, що це є головною вимогою України перед тим, як починати будь-які інші дії.
"Водночас Україна загалом погодилася з низкою положень початкового американського плану, зокрема: поступовим зняттям санкцій проти Росії, запроваджених із 2014 року, після реалізації мирного плану; відмовою України від вступу до НАТО; замороженням лінії фронту; поверненням контролю над територією навколо Запорізької атомної електростанції", – зазначило джерело.
При цьому джерело видання наголосило, що вже є величезним кроком з боку України те, що вона готова говорити про території.
"Але якщо Трамп не вважає це значною поступкою, то це проблема", – сказало джерело.