США протягом останнього часу деталі частіше заявляють про можливість виходу із переговорів щодо завершення війни Росії проти України.
Про те, що може стати останньою краплею для США розповів політичний та економічний експерт Тарас Загородній.
На його думку, у США справи й без того йдуть невдало, але там, як завжди, шукатимуть винних довкола, а не визнаватимуть власні помилки.
Суть у тому, що коли Сполучені Штати припустили можливість виходу з переговорів, це викликало нервову реакцію з боку Росії, адже одразу ж почалися маніпуляції темою "перемир’я".
"Усе-таки Росії потрібно, щоб 9 травня пройшло спокійно, щоб гості, які приїдуть до Москви, не дивилися нервово в небо, виглядаючи українські дрони. РФ занервувала, тому що Трамп створює ситуацію невизначеності, а це завжди нервує росіян. Вони не розуміють, як усе розгорнеться", - сказав він.
Загородній пояснив, що адміністрація Байдена добре допомагала Україні, але була цілком зручною для Москви, адже все було прогнозовано - Байден просував "зелену енергетику", високі ціни на нафту були йому вигідні, а Росія мала можливість торгувати енергоносіями.
У довгостроковій перспективі Кремль міг розраховувати на перевагу у війні.
Інакша ситуація з Трампом, бо він не підтримує "зелену енергетику", вважаючи її витвором демократів, натомість розвиває власний видобуток нафти й має власне бачення ролі США в Європі.
"Якщо змусити Європу зняти санкції, це означає, що Росія продаватиме більше нафти і газу європейцям. А хто у нас сьогодні найбільше нафти і газу продає Європі? Ви будете сміятися, але американці. Навіщо їм там взагалі Росія?", - вказує він.
Політичний експерт підкреслив, що для США в нинішній ситуації практично не залишилося вдалих варіантів, окрім як повернутися до тісної співпраці з євроатлантичними партнерами.
Без Європи справи не йдуть, процеси буксують, і без підтримки європейських союзників, досягти результатів не вдається.
США хоч сьогодні можуть сказати, що виходять із переговорного процесу і займаються далі своїми справами. Нехай виходять. Адже Україна зараз у значно кращій ситуації, ніж у 2022 році, коли теж не було жодних перемовин.
Тепер в України є своя оборонка, яку підтримують європейські (і не тільки) союзники, направляючи у цю галузь інвестиції, передаючи важливі технології, розвиваючи спільні виробництва, на основі реального бойового досвіду української армії.
Загородній акцентує увагу на тому, що, наприклад, Норвегія має отримати пріоритет у формуванні допомоги, оскільки володіє фінансовими ресурсами і потенційно здатна профінансувати значну частину потреб, пов’язаних із війною. Швеція, у свою чергу, має потужності в галузі електроніки. Франція та Німеччина володіє значними виробничими потужностями і далі за переліком.
Це, на думку експерта, приклад раціонального підходу до поглиблення співпраці з тими державами, з якими Україна має взаємну зацікавленість та потенціал до стратегічного партнерства.
"І тоді виникає питання, а навіщо нам взагалі американські компанії потрібні на території України, якщо від них толку нуль? Ось толк від французької Total, яка теж видобуває нафту, є. У нас із ними є взаємозалежність. Навіщо нам американці в атомній енергетиці? Є французи, нехай вони будують реактори, заводять цикли, беруть уранові рудники у нас. У них є технології, які можуть замінити американські. Так спокійно і прагматично потрібно діяти, а не читати новини з валеріанкою в одній руці і корвалолом в іншій. Потрібно розуміти, що все це просто понти", - резюмував аналітик.
У єврпейців є гроші, виробничі потужності, технології і велика зацікавленість в тому, щоб Україна надійно давала відсіч росіянам і мала сильну армію, яка зможе стримувати можливу наступну агресію російських окупантів.
Тарас Загородній також вважає, що навіть якщо Сполучені Штати вирішать відійти від участі в мирному процесі, вони все одно будуть стикатися з наслідками війни між Росією та Україною у глобальному контексті, адже ця війна впливає на багато сфер міжнародної політики й безпеки, і уникнути її наслідків Вашингтон не зможе.