23 серпня 2024 року прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді прибув до України.
Це не лише перший візит до нашої країни для самого прем'єр-міністра з початку повномасштабного вторгнення, але й загалом перша подібна подія в історії українсько-індійських відносин.
Проте відбувається цей візит далеко не на найкращому тлі.
На початку липня Моді відвідав Москву, де з Путіним обмінювався дружніми заявами саме в той час, коли росіяни завдавали масованого ракетного удару по Україні, зокрема по лікарні "Охматдит". Тоді Зеленський розкритикував Нарендру Моді, після чого МЗС Індії викликало посла України для роз'яснень. За дружбу із Кремлем, на Індію також тиснуть США та ЄС.
І ось зараз, Нарендра Моді їде в Київ. Тому ця подія, досить знакова та привертає до себе увагу.
Індія, як КНР та ряд інших країн, які мають давні та тісні відносини з Москвою, утримується від окреслення чіткої позиції щодо війни в Україні, посилаючись на нейтралітет, але водночас тамтешнє керівництво робить антивоєнні заяви. До прикладу, прем'єр-міністр країни Нарендра Моді під час зустрічі з Путіним на саміті Шанхайської організації співробітництва в Самарканді, у вересні 2022 року, дав чітко зрозуміти, що Нью-Делі підтримує мирне врегулювання та наголошує на необхідності діалогу.
Однак цю заяву експерти назвали радше закликом до Путіна про якнайшвидше припинення війни. І не через те, що гинуть українці, а через власні економічні інтереси.
Індія зацікавлена у припиненні війни, щоб світ почав боротьбу з наслідками економічної кризи та, відповідно, індійська економіка продовжувала зростати.
Дії Кремля уряд Моді жодного разу не засудив, а в липні 2024 року під час візиту до Москви глава індійського уряду назвав російського диктатора своїм другом. Путін висловлювався так само і щодо Моді.
У якому питанні Індія більш рішуча, так це в тому, що стосується ядерної загрози.
Ще коли в жовтні 2022 минулого року тодішній російський міністр оборони Сєргєй Шойгу телефонував міністру оборони Індії Раджнатху Сінгху, щоб розповісти йому свої казки про "українську брудну бомбу", індійський посадовець рішуче наголосив на важливості утримання від застосування ядерної зброї.
Україна ще з 90-х років не є ядерною державою. А позиція Індії у цьому питанні є важливою, адже вона є однією з ядерних держав.
Тож коли "ядерні" країни, яких вважають схильними до Москви, такі як Індія та Китай, роблять подібні заяви, це стримуватиме країну-терористку від необдуманих дій.
Водночас індійські компанії продовжують купувати російську нафту за зниженими цінами, адже вартість російської сировини суттєво знизилася після накладених на Росію санкцій. Крім того, Індія продовжує військову співпрацю з Росією.
Індійсько-російська компанія BrahMos Aerospace у 2023 році отримала замовлення на виробництво мобільних берегових комплексів BrahMos та ракет до них за контрактом на 207 мільйонів доларів.
В ООН Індія утримується від голосувань за резолюції, які засуджують дії країни-терористки та її воєнні злочини проти українського народу.
Глава МЗС України Дмитро Кулеба назвав взаємини з Індією непростими. Попри те, що комунікація з індійською владою, за словами дипломата, відбувається у дружньому тоні, найбільшим подразником у перемовинах є питання російської нафти, яку країна продовжує купувати в колосальних об’ємах і, таким чином, даючи Росії прибутки. Звичайно, не такі, як країна-терористка отримувала до повномасштабного вторгнення, але все ж.
Крім того, за словами Кулеби, в Індії дуже багато зброї, зокрема й тої, яка дуже необхідна Україні, але Нью-Делі, заявляючи про нейтралітет, категорично відмовляється надавати будь-яку військову допомогу.
Індія, вочевидь, обрала "третій шлях", намагання бути посередині у питанні конфлікту, який давно вже вийшов за межі України та Росії, щоб не ставати на бік агресора, але й не зазнавати економічних втрат від припинення співпраці з ним.
У світі чимало країн вирішили дотримуватися схожої позиції, наприклад Туреччина.
Так, Анкара заявляє про підтримку суверенітету України та її територіальної цілісності. Київ навіть отримував ударні безпілотники Bayraktar та інші види озброєння. Однак Туреччина зберігає економічні зв’язки з Росією. Крім того, за даними американських ЗМІ, ця співпраця дозволяє Росії знаходити шляхи для обходу санкцій, що дратує Захід та спонукати діяти більш жорстко для спонукання Туреччини до виконання накладених на РФ обмежень.
Так для чого Моді їде в Україну?
В України та Індії не проста історія відносин, проте зрушення відбуваються. Наприклад, перша зустріч Володимира Зеленського і Наренди Моді відбулася в травні 2023 року на полях саміту G7.
Проте зараз в Україну індійський лідер їде після критики з боку Володимира Зеленського.
"Це величезне розчарування і руйнівний удар по мирних зусиллях, бачити, як лідер найбільшої у світі демократії обіймає в Москві найкривавішого злочинця у світі в такий день, коли Путін завдав ударів по дитячій лікарні", – заявив Зеленський після удару по "Охматдиту".
Нарендра Моді також зробив заяву: Незалежно від того, чи це війна, конфлікт чи терористична атака, будь-якій людині, яка вірить у людство, боляче, коли є втрата життів, особливо коли помирають невинні діти, серце обливається кров’ю, і цей біль дуже страшний.
Однак у відповідь на слова Володимира Зеленського, МЗС Індії викликало українського посла, аби, ймовірно, висловити невдоволення. Крім того, Індія також відклала засідання спільної з Україною робочої групи з питань культури.
Здавалося б, після такого конфлікту жодної мови про новий етап міждержавних відносин не може бути мови, але Нарендра Моді вирішив їхати до Києва.
Експерти та аналітики припускають, що основна мета цього візиту "передати послання від Путіна", а також обговорити загалом питання мирних переговорів. Це відбувається на тлі посилення підтримки України після операції ЗСУ в Курській області.
Можливо, також на це рішення впливає тиск заходу, адже після постійних візитів Путіна до Пекіна і заяв "про всеосяжну дружбу", Індія змушена більше прислухатись до Вашингтона та Брюсселя.
Журналіст Віталій Портніков вважає, що візит Моді до України в День прапора та на тлі операції ЗСУ в Курській області, є фактично помстою Москві. Ба більше, Нью-Делі таким чином прагне продемонструвати свою незалежність у формуванні зовнішньої політики.
Крім того, експерти прогнозують, що також Нарендра Моді та Володимир Зеленський обговорять роль Індії у повоєнній відбудові та підтримку гуманітарних ініціатив, позаяк Нью-Делі має за що дякувати українцям, адже навесні 2022 року Україна, Польща та Індія, організували спільну операцію з евакуації індійських студентів з зони бойових дій.
В Офісі Президента повідомили, що лідери країн підпишуть двосторонні документи, проте станом на зараз немає жодних деталей щодо того, про яку сферу співпраці йдеться.
Що можна сказати точно – візит Моді до Києва не змінить індійсько-російських відносин, проте має усі шанси змінити індійсько-українські. Нарендра Моді, вочевидь, своїм візитом після зустрічі з Путіним прагне продемонструвати намір будувати зв'язки з країнами Заходу, а оскільки зараз єдність цих держав полягає в підтримці України, то зробити це індійський прем'єр прагне саме в Києві.
"Чи можна говорити про ймовірність швидкої зміни ставлення до України? Індійські друзі мене вибачать, коли я скажу, що Індія нагадує великого слона. А великий слон завжди повертається повільно. Тому якихось швидких змін в позиції Індії, в її риториці, очікувати не варто. Але Україні важливо нагадувати, що через Індію намагалися обходити санкції, які застосовані до Росії. І робити все можливе для зміни позиції, приміром, по закупівлях в Росії значної частини нафти зі знижкою, яку потім Індія продає як дизель і бензин… Від того, як індуси будуть на це реагувати, теж багато що залежить", – наголошує Павло Клімкін, колишній глава МЗС України.
Також Моді анонсує переговори щодо миру в Україні, проте для країн Глобального півдня, серед яких й Індія, бажання бути миротворцем притаманне.
Питання тільки в тому, який план та які умови хоче пропонувати Нью-Делі, та чи можуть вони бути прийнятними для України.
Коментарів 1
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.