Угорщина і Словаччина, які купують третину своєї сирої нафти у «Лукойла», звинуватили уряд Зеленського в зазіханні на їхню енергетичну безпеку.
Вони доручили Євросоюзу виступити посередником у розв'язання проблеми та пригрозили використати механізм врегулювання суперечок, якщо їхню вимогу не буде виконано.
Але, ймовірно, Будапешт і Братислава, не знайдуть особливого співчуття в Брюсселі.
Вони отримали тимчасове звільнення від енергетичних санкцій ЄС, накладених на Москву, щоб знайти альтернативні джерела постачання. Минуло понад два роки, але жодна з країн так і не зробила нічого, щоб позбутися «прив’язаності до російських енергоносіїв».
У п’ятницю прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо вкотре спілкувався телефоном із прем’єр-міністром України Денисом Шмигалем.
Як передає TASR, Фіцо запропонував своєму українському колезі технічне рішення, в якому мають брати участь кілька держав, зокрема й Словаччина.
Минулої суботи (20 липня) Фіцо також телефонував Шмигалю, щоб обговорити ситуацію з постачанням нафти.
"За даними урядової канцелярії, відновлення транзиту частини російської нафти вкрай важливе для НПЗ “Slovnaft”, оскільки альтернативні джерела нафти дорожчі й можуть бути технологічно непридатними", – пише TASR.
В апараті уряду України заявили, що вся історія з припиненням транзиту частини російської нафти виникла після рішення президента України від 24 червня 2024 року, за яким російську компанію “Лукойл”, що також постачає нафту на "Slovnaft", внесли до санкційного списку. За даними урядової канцелярії, найближчими годинами та днями триватимуть інтенсивні переговори на найвищому політичному та професійному рівні.
Схожа істерика з погрозами відбувається й в Угорщині, де Орбан та Сіярто місця собі не знаходять.
Вони ж звикли шантажувати ЄС та Україну, кожного дня диктуючи власні умови, в односторонньому порядку, а тут таке діло... Забули, що нафта та газ, якими російський диктатор підкуповує уряди Словаччини та Угорщини, йдуть через територію України. Цю "пуповину", завжди можна перекрити, що матиме досить тяжкі економічні наслідки для посіпак міжнародного злочинця з Кремля. До такого, життя їх точно не готувало. А ще, не маючи цього транзиту, Путін не зможе віддячувати своїм "друзям" за "послуги", зі зриву фінансової та військової допомоги Україні від ЄС.
Тож, ситуація стає цікавою, а така бурхлива реакція Орбана й Фіцо говорять лише про те, що Україна натиснула саме туди, куди треба.
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.