Сполучені Штати закликають до мирного вирішення ситуації в Казахстані, заявив державний секретар США Ентоні Блінкен, коментуючи введення військ Організації договору колективної безпеки до центральноазійської країни.
Про це він сказав на брифінгу за підсумками зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО 7 січня, відповідаючи на питання журналістів.
Блінкен нагадав, що мав розмову з міністром закордонних справ Казахстану Мухтаром Тлеуберді напередодні, засвідчив «повну підтримку» мирного врегулювання протестів та поваги до свободи медіа. Він засудив насильство з боку будь-якої сторони протистояння, але закликав казахську владу поважати права людини.
«Що стосується ОДКБ: у нас є питання щодо природи цього запиту, чому він виник. Ми хочемо дізнатися більше про це. Мені здається, що казахська влада та уряд точно мали потужності, аби належно дати раду з протестом, поважаючи права мітингарів та підтримуючи закон і порядок. Неясно, чому в них виникла потреба у зовнішній допомозі, тому ми намагаємося дізнатися більше», – додав він.
Очільник Державного департаменту закликав іноземні війська «дотримуватися міжнародних стандартів прав людини та підтримувати мирне розв’язання» і висловиви сподівання на швидке рішення проблем, які викликали протести.
На інше питання Блінкен уточнив, що не порівнював би ситуацію з введенням військ в ОДКБ із ситуацією на кордоні з Україною, де Росія сконцентрувала, за повідомленнями, близько 100 тисяч своїх військових.
«Я б не порівнював ці ситуації. У того, що відбувається в Казахстані, досить своєрідні першопричини, які йдуть до економічних та політичних витоків. Те, що там відбувається, відрізняється від того, що відбувається на українських кордонах. Разом із тим, думаю, один урок із новітньої історії: щойно росіяни у вас вдома, часом їх дуже важко змусити піти», – водночас зазначив державний секретар.
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.