Понад два роки більшість російських підприємств уникали наслідків війни в Україні.
Різке зростання витрат на оборону, субсидовані кредити для споживачів та компаній підтримували витрати всередині країни, навіть коли санкції обмежили доступ до зовнішніх ринків, а інфляція підскочила. Західні компанії, від німецького автовиробника Volkswagen до голландського нафтового гіганта Shell, продали свої російські підприємства місцевим компаніям.
Після початкового падіння індекс російських акцій IMOEX неухильно відновлювався.
Проте останнім часом ситуація змінилася. За останні шість місяців індекс IMOEX знизився майже на третину. Зростає кількість корпоративних банкрутств. Для боротьби з інфляцією Центральний банк Росії підняв ключову відсоткову ставку до 21%, у результаті вартість запозичень різко зросла.
Нові американські санкції тиснуть на рубль та підвищили вартість імпорту. Посилюється також на брак робочої сили. Попереду важка зима, йдеться у матеріалі The Economist.
Витрати по позиках - найнагальніша проблема для керівників. За даними ЦБ РФ, з початку 2022 року близько 40% боргових зобов’язань російських компаній було засновано на плаваючій ставці, і відтоді ця частка перевищила половину. Це призвело до того, що багато компаній опинилися у скрутному становищі через стрімке зростання ставок.
️РЖД, державне підприємство, яке є найбільшим роботодавцем у країні, входить до числа компаній, які планують скоротити інвестиції наступного року.
Повідомляється, що Союз торгових центрів звернувся до уряду за підтримкою у вигляді дешевших кредитів, а також допомоги у відстроченні платежів та реструктуризації боргу. Без цих заходів, 200 торгових центрів ризикують збанкрутувати.
Як попередив у жовтні глава «Ростеху» Сергій Чемезов, «якщо ми продовжуватимемо так далі працювати, то практично більшість підприємств стануть банкрутами».
Чемезов, колишній товариш по службі Путіна по КДБ, зазначив, що авансові платежі за товари зазвичай покривають лише 40% їх вартості, а це означає, що таким компаніям, як його, доводиться або брати кредити, щоб компенсувати різницю, або затримувати оплату постачальникам на місяці.
️Все більше компаній вибирають останнє. Російський союз промисловців та підприємців у своєму щоквартальному опитуванні компаній відзначає зростання кількості скарг на затримку платежів.
РСПП це пов’язує із вартістю кредитів на поповнення оборотного капіталу.
Російські підприємства також стикаються зі зростанням цін, особливо на імпорт. Опитування виробників, проведене компанією S&P Global, показало, що у листопаді темпи інфляції на сировинні товари прискорилися третій місяць поспіль. Виробники також скаржилися на подовження термінів постачання комплектуючих та труднощі з пошуком працівників.
Рівень безробіття становить лише 2,3%, оскільки військова та оборонна промисловість поглинають робочу силу.
В найближчі місяці ситуація лише погіршиться. «У 2022 і 2023 роках Кремль мав достатньо рублів, щоб продовжувати фінансувати війну і субсидувати підприємства», - каже Андрій Яковлєв із Центру Девіса з вивчення Росії та Євразії при Гарвардському університеті.
Але з літа поточного року, за його словами, стало цілком зрозумілим, що Кремль більше не може робити й те, й інше.
️Тепер уряд має намір підвищити податки. Наступного року збільшать податок на прибуток компаній із 20 до 25%. У зв’язку з очікуваним ослабленням економіки, Яніс Клюге з Німецького інституту міжнародних відносин та безпеки, прогнозує хвилю корпоративних банкрутств.
Військовий конфлікт завдає шкоди бізнесу й іншими способами.
Венчурні інвестиції скоротилися, а технологічні компанії зазнають труднощів через відтік талановитих працівників. Російським компаніям важко йти в ногу з прогресом у галузі штучного інтелекту, тому що вони не можуть отримати напівпровідники, розроблені Nvidia, американським лідером з виробництва ШІ-чипів. Все це уповільнить розвиток інновацій.
Олександра Прокопенко з Російсько-Євразійського центру Карнегі каже, що характер ведення бізнесу у РФ, теж змінюється. Вона порівнює це з хаосом, який пішов за розпадом Радянського Союзу.
Права власності руйнуються, а схвалення Путіна та його союзників стало першорядним. Навіть якщо вони страждають, деякі керівники не можуть бути досить хоробрими, щоб виступити проти війни.
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.