За останній місяць, із середини жовтня до середини листопада, автогаз подорожчав на 8-10 гривень. Нині його вартість є найвища з початку року.
Ціна на автогаз, як і на інші види палива, поступово росла з липня, тоді уряд повернув довоєнні податки. Тобто ПДВ зросло із 7% до 20% на всі види пального, акциз на бензини - зі 100 євро до 213,5 євро за 1 000 л, а на дизпаливо зі 100 євро до 139,5 євро за 1 000 л. Поступово на АЗС дорожчав і автогаз. За 3,5 місяці, з липня до середини жовтня, він додав приблизно 4 грн на літрі.
Однак із середини жовтня ціна на це паливо різко пішла вгору - з 23-26 грн. до 34-35 грн. та продовжує зростати, майже на гривню щодня.
Експерти ринку вказують на те, що подорожчання пояснюється двома неринковими факторами, які вже штовхають АЗС закривати свої газозаправні колонки.
"Український ринок автогазу, попри півтора року війни, залежав від постачання російського ресурсу. Його везли не напряму. Ми отримували скраплений газ виробництва російських заводів з Литви, Латвії та Польщі", - розповів аналітик консалтингової компанії UPECO Олександр Сіренко.
Постачання з країни-агресора були чималими, говорить експерт, у пікові періоди надходило до 20 тис. тонн, тобто кожен 5-й літр був російським.
"З постачальників цього газу не вимагали достатньо документів, однак 17 жовтня почав працювати новий перелік вимог при розмитненні нафтопродуктів. Там з’явилася вимога показати повний ланцюг постачання, від заводу-виробника. Компанії, які купували в Росії газ, не змогли його розмитнити, в них бракувало документів", - пояснює експерт.
Відтак обсяги постачання автогазу на паливний ринок України знизилися, адже частка російського ресурсу зникла, що призвело до зростання дефіциту. Ті, хто ним торгував, імпортери чи ті, хто купував ресурс на внутрішньому ринку, почали шукати альтернативу. Однак за цей час ціна почала рости.
Врешті альтернативу російському автогазу знайшли, однак постало питання з логістикою. Єдина можливість - це використовувати інфраструктуру сусідів: Румунії, Молдови, Польщі.
27 жовтня Міжнародна транспортна асоціація України (МТАУ) повідомила, що польські автоперевізники планують заблокувати спільні з Україною прикордонні переходи для комерційного автотранспорту з 3 листопада. Серед заявлених вимог - повернення системи дозволів для українських перевізників, створення окремої черги в сервісі "єЧерга" для автомобілів з номерами ЄС та ін. Новина також підштовхнула ціни на автогаз вгору.
"Наші імпортери знайшли ресурси, навіть з Британії везли газ, з повним пакетом документів. Але з’явилося повідомлення, що польські перевізники планують страйк на українсько-польському кордоні. На очікуванні цього страйку наступний тиждень на внутрішньому ринку на аукціонах і серед трейдерів газ почав швидко дорожчати", - розповів Сіренко.
"60–70% скрапленого газу постачається саме автотранспортом, газовозами, на відміну від інших видів пального. Із 6 листопада дійсно зросла перепона на польському кордоні. Там перекрили три з чотирьох пунктів, однак один працює. Крім того, страйкарі не зовсім перекрили, потроху пропускали. Зниження пропуску газовозів — на 30% всього. По-друге, можна об’їхати, дехто навіть поїхав до румунського кордону. Тобто насправді дуже багато "страшилок" на ринку, які розганяють ціну", - переконаний Сіренко.
За його словами, ціна на аукціоні вже перетнула позначку 63 тис. грн за тонну, тобто 33,4 грн за літр - це оптова ціна. Роздрібна, звісно, буде вище.
"Так не працює ринок. Мінімум 1,5 грн треба додати, щоб було в нуль. Бо є логістика та витрати. Очевидно, АЗС мають якийсь попередньо куплений ресурс, але він швидко закінчується", - прокоментував він.
Коли знімуть блокаду, поки невідомо.
Задовольнити вимоги мітингувальників, зокрема, скасування транспортного безвізу, Угоди про лібералізацію вантажних перевезень між ЄС та Україною, не можливо, про що їх повідомив і польський уряд, а Єврокомісія вже погрожую покаранням для Польщі, за продовження цієї ситуації.
Утім є ще один чинник, який діє на ринку, і він може опустити ціну.
"Скраплений газ має бути дешевшим за бензин, мінімум у два рази. Бензин у нас в середньому 55-57 грн за літр, то газ найдорожчий має коштувати 28-29 грн. за літр, а він 35 грн. вже. Тому водій купить бензин, йому зараз вигідніше їздити на бензині, бо його менше споживається. Також люди почнуть заощаджувати та мінімізувати свої поїздки. Споживання автогазу знизиться, попит впаде і це буде тиснути на ціну", - каже Сіренко.
Водночас варто очікувати й дефіциту дизельного пального.
"Із забороною імпорту з Молдови та Болгарії (шукають російський слід) і зміною митних процедур, ми можемо дійти до того, що навіть дизельне пальне буде в дефіциті, вже найближчим часом", - наголосив експерт.
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.