Новий таємничий український дрон-ракета "Паляниця" націлився на ВПС Росії. Поки РФ нарощує свої атаки безпілотниками та ракетами великої дальності, Україна відповідає тим самим.
Про це пише Forbes.
У понеділок президент Володимир Зеленський оголосив про перше бойове застосування нової української зброї дальньої дії під назвою «Паляниця», яку він назвав «ракетним безпілотником».
Зеленський сказав, що нова зброя захищатиме Україну, вражаючи російські літаки на землі, перш ніж зможуть злетіти для запуску ракет.
Цей підхід називається «вбивати лучника, а не стріли». Він широко пропагувався в Україні та досяг певних успіхів. Супутникові знімки показують, що удар безпілотника 22 серпня по авіабазі Маринівка знищив та пошкодив кількох бомбардувальників.
Що ми знаємо про «Паляниця»?
Паляниця – це українська страва, вид хліба, який традиційно випікають на багатті, а не в печі. Він символізує українську ідентичність так само, як яблучний пиріг символізує Америку. Крім того, це слово важко правильно вимовити для немісцевих і на ранніх етапах війни його використовували як тест для виявлення російських диверсантів.
У назві розробники наголосили, що це 100% українська зброя місцевого виробництва, яка, на відміну від ракет ATACMS, Storm Shadow та інших ракет, які постачають союзники, може вражати цілі всередині Росії без обмежень та запитів дозволу.
Відео, яке супроводжувало заяву Зеленського, показало, що «Паляниця» може досягти понад 20 російських авіабаз, маючи на увазі щонайменше 600 км. Це менше, ніж деякі існуючі в Україні безпілотні літальні апарати великої дальності, які здатні вражати цілі на відстані понад 1600 км.
Україна має зростаючий ВПК та багато невеликих компаній, які виробляють дивовижну різноманітність ударних безпілотників, але «Паляниця», схоже, створена для певної ніші.
У відео наголошується, що такі деталі, як розмір та швидкість «Паляниці», засекречені, але йдеться, що її двигун є турбореактивним.
Насправді існують безпілотні літальні апарати з ракетним двигуном, наприклад, остання версія Coyote компанії Raytheon, яка є модернізацією попереднього дрона Coyote з гвинтовим приводом.
Це спровокувало різні дискусії про те, що вважати ракетою. Міністр стратегічних галузей промисловості України Олександр Камишин розповів, що нова зброя є «і дроном, і ракетою». Проблема полягає в тому, що немає чітких визначень. Виробники ракет схильні класифікувати свої нові продукти як крилаті ракети, компанії, що займаються безпілотними літаками, класифікують свою продукцію як безпілотники, навіть якщо вони виконують ту саму місію.
Як правило, безпілотником можна керувати дистанційно, і йому не потрібно вказувати ціль при запуску, на відміну від ракети.
Але остання версія Block V крилатої ракети Tomahawk має "перенацілювання під час польоту", а це більше схоже на дрон. Насправді "Томагавк" бере свій початок у проєкті "озброєного дрона", а не ракети, тому його ідентичність завжди була розпливчастою.
"Паляницю" називають безпілотником, що здається розумним, враховуючи кількість ударних безпілотників типу крилатих ракет, які зараз використовуються. Турбореактивний двигун означає, що він оптимізований для високошвидкісних ударів, що цілком логічно з огляду на його специфічну роль - вражати лучника.
Багато українських ударів дальньої дії зосереджено на нафтогазосховищах та нафтопереробних заводах.
При атаці на ціль такого типу, безпілотник, що летить зі швидкістю 1600 км/год, так само ефективний, як балістична ракета, що наближається зі швидкістю 5 Махов: ціль нерухома і не може втекти. Авіаційні бази відрізняються тим, що, попри деякі статичні особливості, такі як зберігання палива та боєприпасів, самі літаки можуть бути швидко передислоковані, коли це необхідно.
Як повідомляється, під час атаки на Маринівку, більшість російських літаків відлетіли, коли було виявлено дрони. Деякі явно не змогли втекти через технічне обслуговування чи інші проблеми. Удар також знищив ангари з бомбами, що планують, та іншими боєприпасами.
Яку додаткову швидкість забезпечує реактивний двигун?
Shahed-136, іранський ударний безпілотник, який зараз виробляється у великій кількості в Росії, отримав прізвисько «Мопед» через гул двигуна, що летить зі швидкістю 180 км/год. Іран виробляє модернізовану версію з турбореактивним двигуном чеського виробництва Shahed-238 з максимальною швидкістю понад 480 км/год. Росія має доступ до технології Shahed-238, але, схоже, залишилася на простішому, дешевшому 136, який коштує приблизно 30 000 доларів за одиницю.
«Питання простоти та вартості виробництва є вирішальним: «Паляниця» буде ефективною лише в тому випадку, якщо її вдасться створити у достатній кількості для масових атак на кожну російську авіабазу в межах радіуса дії», - пише видання.
Раніше Україна розгорнула кілька реактивних ударних безпілотників, включаючи мішені Banshee, поставлені Великобританією та перетворені на камікадзе. "Паляниця", ймовірно, є більш простою конструкцією.
"Кількість виробництва ракетних безпілотників зростатиме так само, як і виробництво наших ударних безпілотників великої дальності", - заявив президент Зеленський.
У липні Україна вперше запустила більше ударних безпілотників більшої дальності, ніж Росія.
У серпні обидві сторони збільшили темпи запусків безпілотників, але підхід України з кількома розосередженими майданчиками та конструкціями, які оптимізовані для масового виробництва, схоже, переможе.
Михайло Федоров, міністр цифрової трансформації України, сказав, що наступним кроком було масштабування виробництва "Паляниці", демонструючи, що він також зосереджений на цифрах, а «не на жмені срібних куль».
Це відображає ситуацію з українськими морськими дронами та виробництвом понад 3000 FPV-безпілотників на день.
Особливо вони можуть бути менш ефективними, ніж дорога військова техніка, яку любить Захід, але 30 «Паляниць» можуть завдати більше шкоди, ніж один ATACMS на мільйон доларів. І хоча ATACMS може бути перехоплена однією ракетою, деякі безпілотники під час масової атаки, можливо, зможуть пробитися. Звичайно, ATACMS несе набагато велике корисне навантаження, але, як ми бачили в Маринівці та інших місцях, 22-кілограмової боєголовки більш ніж достатньо, щоб знищити припаркований літак чи підпалити склад палива.
Імовірна подальша еволюція реактивного ударного безпілотника в Україні.
Це можуть бути турбовентиляторні версії з набагато більшою дальністю, перехоплювачі, здатні вражати літаки та вертольоти тощо. Ця технологія все ще розвивається і ми ще не знаємо її повних можливостей. Федоров описує "Паляницю" як "гравця, який змінює правила гри".
Тож, союзники України уважно стежать за розвитком технологій, варіантами їх застосування та реальними бойовими результатами від застосування цих гібридних моделей. Але, вже цілком зрозуміло, що характеристики "Паляниці", з великою ймовірністю, розроблялись саме для ураження російських авіаційних баз.
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.