Росія розглядає можливість відмови від виконання радянсько-американської «угоди Шеварднадзе - Бейкера», відповідно до якої було розмежовано морський простір Берінгової протоки.
Про це пише The Moscow times.
Підписаний 1990 року договір, згідно з яким США отримали близько 30 тисяч кв. км виняткової економічної зони СРСР та понад 40 тисяч кв. км шельфу, найближчим часом, може бути денонсовано.
Про це на пленарному засіданні Держдуми РФ заявила член комітету з міжнародних справ Роза Чемеріс.
«Наступним (на денонсацію) буде угода про співпрацю щодо Берінгової протоки, укладена 1990 року між Шеварднадзе та держсекретарем США Джеймсом Бейкером», - заявила Чемеріс.
Її слова підтвердив заступник міністра сільського господарства Максим Увайдов, який також був присутнім на засіданні.
Питання можливої денонсації договору, який, начебто, застосовується на тимчасовій основі, оскільки так і не було ратифіковано російським парламентом, російські чиновники почали обговорювати 2020 року.
Тоді перспективи угоди розглядали на закритому засіданні у Раді Федерації профільні комітети, а також чиновники МЗС, ФСБ та Росрибалки.
Ідею покласти край угоді та де-факто оголосити російській частину економічної зони, яку нині контролюють США, у жовтні минулого року висловив сенатор від Камчатського краю Борис Невзоров. За його словами, договір "Шеварднадзе - Бейкера" мав дискримінаційний характер і несправедливо позбавив Росію території 78 тисяч кв. км Берингового моря, включаючи континентальний шельф.
«При запровадженні 200-мильних виняткових економічних зон між нашими країнами в районі Берингова та Чукотського морів, які накладалися одна на одну протягом 1500 миль, розмежування морських просторів відповідно до міжнародної практики, мають проходити серединною, рівновіддаленою від берегів двох країн. Однак через поступки Шеварднадзе, кордон спірних ділянок провели американською ортодромічною прямою лінією», - пояснював Невзоров.
В результаті, за його словами, Росія втратила можливість щорічно видобувати понад 500 тисяч тонн риби та краба, а також втратила доступ до нафтогазових родовищ на сотні мільярдів доларів.
У США, такі територіальні фантазії росіян, поки ніяк не коментували. Але на Алясці, вже давно тренуються спецпідрозділи американської армії, туди перекинуто сучасні винищувачі, а військові активно працюють над доктриною ведення бойових дій в арктичних умовах. Тому, скоріш за все, мрії російських терористів, так й залишаться мріями, адже віддавати контрольовану територію, ніхто не збирається. Хіба що Трамп, якщо переможе на виборах, захоче зробити Путіну такий подарунок. Після його останніх заяв, про Україну, НАТО та РФ, у світі вже ніхто нічому не дивується.
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.