Удари військових США і Великої Британії «по підтримуваних Іраном силах хуситів у Ємені були оборонними та мали на меті зберегти свободу судноплавства на одному з найважливіших водних шляхів у світі».
Про це 12 січня заявив речник НАТО.
«Сили хуситів підтримуються, постачаються та оснащуються Іраном. Тому Тегеран несе особливу відповідальність за стримування своїх маріонеток», – наголосив речник НАТО.
Зазначається, що «сили НАТО не брали участі в авіаударах, які здійснили США і Велика Британія, які є членами Альянсу, а дві інші країни-члени НАТО, Нідерланди та Канада, надали підтримку».
Водночас у заяві речника не вказується, чи підтримали удари решта країн-членів Альянсу.
Що саме відбувається?
Якщо подивитись на карту, то стає зрозуміло, що це надзвичайно важливий шлях до ЄС, на який припадає значна частина світового судноплавства. Якщо перекрити канал, то кораблям доведеться обходити всю Африку. Хусити почали атакувати судна Ізраїлю та інших західних компаній, били також по кораблях США та Британії, створюючи небезпеку для всього трафіку. Водночас, на приклад, танкери РФ безперешкодно проходять Червоним морем, й хусити їх не чіпають.
З іншого боку гирла знаходиться Джибуті, де розміщується багато військових баз США, Британії, Іспанії, Франції, Японії тощо. Бази там необхідні для підтримки безпеки в регіоні.
Тож, цілком зрозуміло, що події у Ємені, це продовження політики РФ та Ірану, по створенню проблем для Ізраїлю, США, ЄС та їх союзників. Зокрема, саме цим шляхом рухається нафта до Європейських портів, безліч інших ресурсів та товарів, в обидва боки. Зрозуміло, що країни НАТО будуть діяти жорстко та реагувати на нову загрозу. Тож, з великою ймовірністю, криза буде розгортатись та посилюватись.
Розлючені сили хуситів пообіцяли вжити масштабних заходів у відповідь, які "перевищують уяву" Заходу, після потужних авіаударів з боку Британії та США по цілях у контрольованих бойовиками районах Ємену.
Британські, американські винищувачі та військові кораблі випустили понад 100 високоточних ракет по понад 60 цілях на контрольованій хуситами території Ємену. Так, удари були завдані по авіабазі, аеропорту та військовому табору.
Підтримувані Іраном повстанці-хусити тепер обіцяють відповісти на атаки.
Речник угруповання Мохаммед аль-Бухаїті заявив, що США та Британія "зробили помилку, розпочавши війну в Ємені". ПРо те, що вони самі почали атакувати мирні судна та військові кораблі, він чомусь забув сказати.
"Незабаром США та Британія зрозуміють, що пряма агресія проти Ємену була найбільшою дурістю в їхній історії", – наголосив аль-Бухаїті.
"Ми стверджуємо, що немає абсолютно жодного виправдання для цієї агресії проти Ємену, оскільки не було загрози міжнародному судноплавству в Червоному та Аравійському морях, і цільові дії стосувалися і продовжуватимуть стосуватися ізраїльських кораблів або тих, що прямують до портів окупованої Палестини", - йдеться у заяві речника хуситів у Мережі.
Водночас високопосадовець хуситів Алі аль-Кахум заявив: "Битва буде більшою і перевершить уяву та очікування американців і британців".
Реакція Росії та Ірану.
Зі своїми заявами втрутилася і Росія, яка вже засудила удари як "порушення міжнародного права, спрямоване на ескалацію в регіоні для досягнення своїх руйнівних цілей". РФ також закликала до термінового засідання Ради безпеки ООН 12 січня для обговорення цього питання.
"Ми рішуче засуджуємо ці безвідповідальні дії США їх союзників", – заявила речниця Марія Захарова.
Іран, який підтримує збройні угруповання на Близькому Сході, включно з хуситами та ХАМАСом, також "рішуче засудив" удари США і Британії, назвавши їх "незаконними та ескалаційними".
Водночас радник прем'єр-міністра Іраку Фаді Аль-Шаммарі попередив 12 січня, що Захід розширює конфлікт між Ізраїлем і ХАМАСом, а також посилює напругу в регіоні.
Як це коментують у Британії та США.
Звинувачуючи хуситів в ігноруванні "неодноразових попереджень", прем'єр-міністр Британії Ріші Сунак заявив, що удари були "необхідними та пропорційними".
"Попри неодноразові попередження міжнародної спільноти, хусити продовжували здійснювати напади в Червоному морі, зокрема і проти військових кораблів Великої Британії та США лише цього тижня", – сказав Сунак.
Він додав, що британський флот продовжує патрулювати Червоне море для стримування подальшої агресії хуситів, "і ми закликаємо їх припинити свої атаки та вжити заходів для деескалації".
Міністр оборони Британії Грант Шеппс додав: "Загроза невинним життям і світовій торгівлі стала настільки великою, що ці дії були не тільки необхідні, це був наш обов’язок – захистити судна та свободу судноплавства".
Міністр оборони США Ллойд Остін заявив, що цілями ударів були "об’єкти, пов’язані з безпілотними літальними апаратами, балістичними та крилатими ракетами, а також береговими радарами та можливостями повітряного спостереження хуситів".
У спільній заяві США, Британії, Австралії, Бахрейну, Канади, Данії, Німеччини, Нідерландів, Нової Зеландії та Південної Кореї йдеться, що "метою залишається деескалація напруженості та відновлення стабільності в Червоному морі".
Хусити – збройний рух, який спонсорується Іраном, і за останнє десятиліття встановив контроль над більшою частиною Ємену. Від жовтня 2023 року хусити атакують судноплавство в гирлі Червоного моря, стверджуючи, що це робиться на підтримку терористів ХАМАС, які воюють з ізраїльськими військами.
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.