Війна в Україні виявила стратегічні прорахунки країн Заходу у забезпеченні власної оборони, що зокрема позначилося і на їхній здатності надавати військову допомогу Києву.
Таку думку висловив британський військовий аналітик Шон Белл.
Він зазначив, що Росія завжди накопичувала запаси базової зброї, і вважається, що вона почала війну із кількома мільйонами артилерійських снарядів. Однак навіть цих запасів виявилося замало, і зараз Кремль змушений звертатися про допомогу до Ірану та КНДР.
Україна не могла зрівнятися з російськими запасами зброї, але отримала підтримку Заходу, яка була зосереджена переважно на високотехнологічній зброї для високоточних ударів.
Однак, на думку Шона Белла, Захід був не готовий до війни такого масштабу та інтенсивності.
"Оборонне планування Заходу виходило з того, що тривалі війни високої інтенсивності навряд чи стануть проблемою в найближчій перспективі, а технології забезпечать йому асиметричну військову перевагу. Однак спеціальна зброя коштує дорого, і її можна придбати лише у відносно невеликій кількості. І її нелегко замінити", – зауважив він.
Західна зброя надавалася Україні з існуючих запасів армій Європи та США.
Оскільки вони не мали таких шалених запасів зайвої зброї, як Росія, підтримка України збільшувала ризик для національної безпеки країн-донорів. Зрештою настала ситуація, коли Захід більше не має що передавати Києву, не послаблюючи власну безпеку.
"Оголені західні запаси не можуть задовольнити потреби України, але Захід має значно більший потенціал [ніж Росія] для мобілізації своєї оборонно-промислової бази, якщо він вирішить це зробити", – зауважує аналітик.
Шон Белл нагадує, що Володимир Зеленський неодноразово стверджував, що Україна зараз захищає, в тому числі й Захід, від агресивної Росії. Британський аналітик вважає, що в цьому є певна істина: навіть якщо Путін не становить безпосередньої загрози решті світу зараз, перемога Росії в Україні матиме довгострокові наслідки для світу.
"А що зробив би Китай, який дивиться на Тайвань, після такої перемоги РФ?", – риторично запитує Шон Белл.
У грудні США виділили останній пакет військової допомоги Україні. Для виділення нових партій зброї потрібно ухвалити нову програму фінансування. В Білому домі кажуть, що не можуть нічого вдіяти – потрібне рішення Конгресу.
Своєю чергою Євросоюз зриває постачання навіть тієї зброї, передача якої вже була узгоджена. Так, восени стало зрозуміло, що Європа навіть спільними зусиллями не зможе передати до березня 1 мільйон артилерійських боєприпасів, як було заплановано.
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.