Ми вже писали про те, що Адміністрація Байдена, схоже, знайшла вихід із глухого кута.
Зупинка почалась опинилася після того, як республіканці в Конгресі заблокували пакет військової та фінансової допомоги Україні.
Ідея полягає в тому, щоб профінансувати війну України з Росією за її ж рахунок, тобто використавши заморожені на початку вторгнення російські золото-валютні резерви, розміщені на Заході, а це близько 300 мільярдів доларів США. У РФ через це вже почалась істерика. У Кремлі погрожують розірвати дипломатичні відносини, якщо такий сценарій почнуть втілювати у реальність.
Європейці також не сидять склавши руки.
Там вже й собі вже намалювали шлях, який омине орбанівське вето, згадавши, що у стабілізаційному фонді ЄС без діла вже який рік лежать 80 мільярдів євро. Ці гроші можна передати українцям без згоди Угорщини.
Такий варіант, може бути ще однією альтернативою, щоб не забирати право голосу в Угорщини, для прийняття Європейським Союзом важливого рішення.
Головне, чого жадають сьогодні США, якось розв'язати питання з фінансуванням України, розуміючи наслідки поразки Києва, як для себе, так і для світу. Тому, там все рішуче налаштовані продовжити активну допомогу. Питання лише в інструментарії.
З першого дня війни, Україна вимагала конфіскації цих коштів, проте США та їхні союзники не бачили юридичних механізмів для такого рішення.
Раніше Захід вважав, що заморожені активи можуть бути використані як важіль, щоб змусити Росію сісти за стіл переговорів, але Путін не виявив інтересу. Тепер, нарешті, у Вашингтоні говорять, що таки винайдено юридичний механізм, що дозволяє відібрати заморожені активи, а тому майбутня конфіскація, не буде протиправним, з огляду на міжнародне право.
Уже навіть існують шляхи, як саме Україна отримає ці фінанси. Активи можна відправити траншами, наприклад через Світовий банк або Європейський банк реконструкції та розвитку. Це розглядається як "аванс" у рахунок компенсації Україні, яку Росія має виплатити, відповідно до міжнародного права.
Позиція республіканців у Конгресі цього разу збігається з адміністрацією Байдена.
Звісно, хто б відмовився перемогти противника за його ж рахунок. Є певна концепція – як саме розв'язати цю проблему. Так, уже зареєстровано двопартійний законопроєкт, що дуже важливо, зважаючи на сьогоднішнє протистояння демократів та республіканців. Документ уже пройшов комітет у Конгресі та зовсім скоро очікує на голосування.
Водночас, здається, у США дійшли висновку, що навіть якщо Конгрес зрештою досягне угоди про виділення 60-мільярдного пакета допомоги, ситуація на фронті свідчить про те, що фінансова та військова допомога Україні потрібна в набагато більших масштабах, якщо Захід дійсно прагне перемогти Росію.
"Ця сума грошей (300 млрд), про яку ми говоримо, просто змінює всю гру. Боротьба за ці гроші, яка точиться, насправді, є певною мірою основною кампанією війни". - зазначає Філіп Зеліков, представник Держдепартаменту в обох адміністраціях Буша та старший науковий співробітник Стенфордського університету.
Ось, що стримує США.
США та особливо ЄС до сьогодні переймаються через можливі наслідки для себе, якщо конфіскація та передача російських грошей таки стане реальністю. Адже активи центральних банків захищені міжнародними нормами. Американські чиновники висловлюють побоювання щодо того, як позначиться передача російських активів на бажанні інших держав зберігати свої кошти у Федеральній резервній системі в доларах, адже це прецедент, яких раніше не було.
Це також може дати сигнал Саудівській Аравії та Китаю, що суверенні активи в євро або доларах, не завжди можуть бути в безпеці. Вони розпочнуть забирати свої мільярди.
Європа побоюється також можливих заходів у відповідь, адже порівняно з ними, США володіють лише дуже невеликою кількістю активів російського ЦБ. Тому Франція, Німеччина та Італія, зберігають крайню обережність. Прихильники ідеї вважають, що ці побоювання перебільшені. Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Камерон спростував думку, що це зменшить іноземні інвестиції.
За планом, стратегія конфіскації та передачі коштів повинна бути готова до другої річниці російського повномасштабного вторгнення – 24 лютого 2024 року.
В сучасній історії, є лише одна аналогія. Після вторгнення Іраку в Кувейт у 1990 році, 50 мільярдів доларів іракських коштів було конфісковано та передано через ООН, для компенсації жертвам.
Орбан не зможе заблокувати допомогу від ЄС.
Після того, як прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан укотре дав зрозуміти, що він і надалі блокуватиме виділення Україні допомоги, ЄС активно діє, щоб знайти можливість оминути цю перепону. Найлегший варіант - це стабілізаційний фонд. Європейський стабілізаційний механізм було створено у 2012 році як фонд допомоги країнам єврозони, які зіткнулися із серйозними фінансовими проблемами. У фонді лежать понад 80 млрд євро, а крім того, він має приблизно 620 млрд євро капіталу "до запитання", гарантованого країнами блоку. Саме перенаправлення мільярдів, які здебільшого лежать без діла, в Європейському стабілізаційному механізмі, може стати основним "планом Б" у справі допомоги Україні.
Існують й інші варіанти.
Ще один шлях оминути вето Угорщини – країни ЄС можуть укласти окремі угоди з Україною на двосторонній основі для виділення фінансової допомоги. Або найрадикальніший підхід, позбавити Угорщину права голосу. У останнього підходу, менше прихильників. Але, якщо інакше ніяк, то і його розглядають.
Але, найголовніше полягає у тому, що і США, і ЄС, добре розуміють важливість цього питання.
Вони не сидять, а активно шукають різні механізми. Тож, про яку втому від війни може йти мови та на що розраховує Путін? Потужна допомога Україні у війні, точно буде, як тільки знайдуть рішення щодо інструментарію. Під це вже готують десятки F-16 та іншу західну зброю. У Генштабі ЗСУ розробили плани нових операцій, в Україні посилюють мобілізацію та готують резерви. Відомо, що зараз акцентується увага на західній авіації, далекобійних ракетах, дронах, системах ППО та засобах РЕБ То, це вже буде зовсім інша війна.
Для цього, тимчасово, було прийнято рішення про перехід в оборону.
Використовувались матеріали: obozrevatel.com
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.