Загарбницька війна проти України створює для Росії значні економічні проблеми, від різкого зростання споживчих цін до необхідності витрачати третину бюджету на фінансування агресії.
Про це пише Financial Times із посиланням на отриману чернетку аналітичної довідки, складеної головним економістом департаменту з питань санкцій США Рейчел Лінгаас.
Серед економічних проблем, з якими стикається агресор – швидке зростання витрат бюджету, знецінення рубля, посилення інфляції та гострий дефіцит фахівців на ринку праці.
За підрахунками аналітиків, загалом економіка Росії була б значно більшою, ніж зараз, якби Путін не розпочав війну в Україні.
За даними Міністерства фінансів, Москва витратила на оборону понад 100 мільярдів доларів, або майже третину своїх загальних запланованих витрат бюджету у 2023 році. Величезні витрати відбуваються в той самий час, коли Кремль призупинив деякі заплановані підвищення зарплат у державному секторі, попри інфляцію, що набагато вище офіційного показника від центрального банку.
Попри те, що Росія обходить ліміт цін на нафту, Мінфін США вважає, що запроваджені обмеження в поєднанні з ембарго ЄС на купівлю російської нафти "допомогли суттєво скоротити зовнішні надходження РФ, змусивши російських експортерів робити великі знижки там, де ембарго знизило попит, купувати старі танкери та нести інші зайві витрати". Потужно вдарила й втрата європейського газового ринку, який росіяни розбудовували багато десятиріч, отримуючи від цього шалені надприбутки.
Також західні санкції змусили Москву вдатися до "коштовної перебудови своїх ланцюгів постачання для імпорту, змусили їх налагоджувати так звані "сірі схеми", які призводять до збільшення кількості посередників та "накруток за послуги". Як результат, економіка РФ почала отримувати довго, складним шляхом, та значно дорожче замінники, нижчої якості”.
Кремль стверджує, що цьогоріч ВВП Росії зріс на 3,5%, але це, значною мірою, є результатом величезних бюджетних вливань у військово-промисловий сектор, а не коштом розвитку реальної економіки.
Фактично, це не зростання, а швидке поглинання економічних ресурсів.
Нещодавнє підвищення заробітної плати в Росії, в основному пояснюється виплатами, пов’язаними з війною, і високими зарплатами в оборонній промисловості. А от зарплати решти росіян, досі залишаються нижчими, ніж були до початку гібридної агресії у 2014 році.
На цьому тлі, тільки у 2022 році Росію покинули 668 000 осіб. Цей процес активно тривав й у 2023 році. Але, реальні цифри втечі громадян за кордон відсутні, тому станом на зараз, ці показники невідомі.
"Постійна втрата людського капіталу, ще більше послабить реальне потенціал зростання економічної системи. Російський уряд чітко це усвідомлює, пропонуючи пізні "бонуси", щоб фахівці залишались, - написала у звіті Лінгаас.
Тож, офіційні показники Уряду та Центробанку РФ щодо стану економіки, як й курс рубля, є "дутими", "маніпулятивними" та "штучними". Ці цифри, не відповідаючи реальному справу речей в країні.
670 аварійних ситуацій з літаками цивільної авіації за 11 останніх місяців. Про що це говорить?
Нагадаємо, що сьогодні Путін влаштував "пряму лінію" з народом, під час якої відповідав на запитання росіян. Серед іншого диктатор знову заявив, що має намір проводити далі, так звану "денацифікацію" України.
Також він розповідав про те, як у Росії буцімто усе гаразд.
Але від людей в цей час надходило чимало незручних запитань. Зокрема, у Путіна запитали, коли реальна Росія перестане відрізнятися від тої, що показують по телебаченню.
Нову інформації сьогодні оприлюднили й у ГУР МО України.
Буданов: Ця війна дуже дорога. І ресурси там не обмежені. Можливо, трохи грубо прозвучить зараз, але ми воюємо за чужі кошти, а вони за свої. Свої кошти у Кремлі рахують, хоча всіляко роблять вигляд, що ні. Але рахують, і дуже прискіпливо.
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.