За словами чотирьох американських чиновників, адміністрація Байдена близька до схвалення доставлення в Україну ракет більшого радіуса дії, наповнених касетними бомбами.
Це дасть Києву можливість завдати значної шкоди глибше на окупованій Росією території.
Інформацію про це опублікувала агенція Reuters, з посиланням на власні джерела.
Побачивши успіх касетних боєприпасів, доставлених 155-мм артилерійськими снарядами в останні місяці, США розглядають можливість відправлення однієї або обох відразу двох армійських тактичних ракетних систем.
Мова йде про (ATACMS), які можуть літати до 190 миль (306 км), або керованої реактивної системи залпового вогню (GMLRS), ракети з радіусом дії 45 миль, наповнені касетними бомбами..
У разі схвалення, будь-який варіант буде доступний для швидкої доставляння в Україну.
Зараз Україна оснащена 155-мм артилерією з максимальною дальністю стрільби 28 миль, яка несе до 48 бомб в касеті. ATACMS, що розглядається, може запускати близько 300 або більше бомб. Реактивна система GMLRS, версію якої Україна має на озброєнні вже кілька місяців, могла б розсіювати до 404 касетних боєприпасів.
Це дуже потужна зброя, яка накриває великий радіус території.
У зв’язку з тим, що український натиск проти російських військ демонструє ознаки прогресу після надання таких снарядів для західних гаубиць, адміністрація прагне посилити українську армію у життєво важливий момент, повідомляють джерела.
Водночас Білий дім відмовився коментувати повідомлення Reuters.
Агенція пише, що рішення відправити ATACMS або касетних боєприпасів для GMLRS, чи обидва варіанти, не є остаточними й ще можуть бути відхиленим. Адміністрація Байдена місяцями боролася з рішенням щодо ATACMS, побоюючись, що їх відправлення буде сприйнято як надто агресивний крок проти Росії. Але, останні агресивні дії окупантів та героїчний наступ ЗСУ, все більше схиляють американців до прийняття такого рішення.
ATACMS розроблені для «глибокої атаки ворожих сил другого ешелону», як йдеться на вебсайті армії США, і можуть використовуватися для атаки на командні та контрольні центри, протиповітряну оборону та логістичні об’єкти далеко за лінією фронту.
Київ неодноразово звертався до адміністрації Байдена з проханням щодо ATACMS, аби допомогти порушити лінії постачання, авіабази та залізничні мережі на окупованій Росією території.
Минулого тижня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що вони з державним секретарем Ентоні Блінкеном обговорювали надання США ракет великої дальності та сподіваються на позитивне рішення.
"Зараз настав час", - сказав один з офіційних осіб США, коли українські війська намагаються пробити російські лінії на південь від міста Оріхів, намагаючись розділити російські сили та поставити під загрозу їх основні лінії постачання.
ATACMS або GMLRS з такими можливостями не тільки підвищать бойовий дух українців, але й завдадуть необхідного тактичного удару в бій, сказав журналістам посадовець.
За словами чотирьох американських чиновників, які побажали залишитися анонімними через делікатний характер плану, США планують включити таку зброю до майбутнього пакету допомоги, із запасів боєприпасів у США.
Наразі Україна має лише один американський касетний боєприпас це – 155-мм снаряди для гаубиць М777, про які було оголошено в липні.
Слід звернути увагу, що механізм "Управління скорочення запасів президента (PDA)", який дозволяє адміністрації брати необхідне з запасів американської армії та відправляти в Україну, виявилося найшвидшим інструментом для передачі озброєння в Україну, днями або тижнями. Саме в рамках цього механізму зараз розглядають можливий дозвіл для ATACAMS та потужних касетних ракет для GMLRS. Тож, Україна може досить швидко їх отримати, якщо позитивне рішення буде схвалено найближчими днями. Пускові установки для запуску таких боєприпасів, у ЗСУ вже є давно, як й навчаний персонал для роботи з такими системами.
У проміжний період, перед прибуттям ATACMS, необхідні лише оновлення програмного забезпечення, що теж, робиться досить швидко, повідомляють джерела у публікації.
Касетні боєприпаси заборонені понад 100 країнами. Росія, Україна та США не підписали цю Конвенцію.
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.