Очікування та реакція НАТО на повномасштабну війну, яку Росія розгорнула проти України, була помилковою і дуже наївною.
Про це розповів американський воєнний аналітик Марк Войджер, старший науковий співробітник Центру європейського політичного аналізу у США, колишній радник головнокомандувача армії США у Європі.
За його словами, наразі НАТО доводиться вчитися реаліям заново.
«На жаль, після Холодної війни, були такі настрої, особливо в Америці, що вже ми перемогли, Захід переміг, Радянський Союз не існує. З Росією можна якщо не дружити, то співпрацювати, особливо проти тероризму та інших глобальних загроз. Це було дуже помилково, дуже наївно. Всі вже бачать, що це був неправильний напрямок», - зауважив Войджер.
"Ніхто не думав, що реально може початись велика війна в Європі, такого рівня, такого масштабу", - констатує аналітик помилковість західних очікувань і безпекової стратегії.
За його словами, Захід точно не розраховував на затяжне та надзвичайно інтенсивне протистояння, де будуть використовуватися тисячі боєприпасів на день, тоді як Росія, нині використовує до 20 тис. снарядів на добу.
«Тому і доктрина впливала на готовність до такої війни. Західна Європа не можна сказати, що повнісю роззброїлась, але ніхто там не думав, що таке можливо. Тому і маємо цей результат, що НАТО зараз вчиться знову, враховуючи українську тактику, на основі реального досвіду ЗСУ», - підкреслив Войджер.
Він також назвав ще три помилки в підході США та інших західних країн, до допомоги Україні у війні та очікувань щодо її ходу.
«Усі думали, що, по-перше, в Росії будуть якісь протести, протестні рухи проти Путіна, заколоти та інший спротив. Цього майже не існувало. По-друге, ніхто не очікував, що Росія так довго продовжуватиме цю війну. По-третє, ніхто не очікував, що Росія в XXI столітті має таку дику, варварську армію, яка буде знищувати цивільне населення та грабувати на територіях, які вона окупувала», - наголосив Марк Войджер.
Саме тому, за його словами, НАТО вже зараз розробляє нову стратегію.
Якщо раніше натовські генерали говорили про кампанію звільнення територій, то нині вони усвідомлюють, що має йтися про недопущення такого ворога, як РФ, до захоплення територій, після того, як всі побачили, що ці дикуни роблять на окупованих землях.
«Наприклад, якщо Росія нападе на Латвію, на Естонію, країни Балтії, і якщо, не дай Бог, вони зможуть проникнути, захопити якісь території, то ми були готові реалізувати кампанію звільнення. Після Бучі, Маріуполя та в багатьох інших містах - звірство, тортури цивільного населення, страти полонених, мародерство, пограбування музеїв тощо. НАТО вже не розраховує на такий сценарій. Зараз стратегія інша — абсолютно не допустити російські війська до території країн НАТО, балтійських, Польщі або інших», - порівняв Войджер.
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.