Глава держави відреагував на суперечки з Польщею, які виникли через виклик польського посла в МЗС України.
Він запропонував опанувати емоції, подякував Польщі за історичну підтримку України, яка разом із нею стала щитом для Європи.
Також Зеленський закликав не дозволити миттєвим політичним розбіжностям зіпсувати стосунки між поляками та українцями, нагадавши про спільного ворога.
Нагадаємо, вчора глава польського уряду Матеуш Моравецький розкритикував виклик свого посла в Україні через слова представника офісу президента про невдячність Києва.
Посол України у Польщі Василь Зварич зараз перебуває у Києві на зустрічі послів, тому в середу, 2 серпня, до міністерства закордонних справ країни буде запрошено його заступника, якого приймуть на офіційному рівні.
Про це заявив заступник голови МЗС Польщі Павел Яблонський.
Він зазначив, що після повернення до Варшави, Зваричу призначать зустріч на першу можливу дату.
Заступник глави МЗС Польщі пояснив, що запрошення до міністерства пов’язане з «багатьма недоречними, на думку міністерства, заявами представників української влади, в тому числі щодо виклику посла Ціхоцького».
«Розмова буде дуже відвертою. У нас є низка питань для обговорення з українською стороною, у нас є низка очікувань, у нас також є низка оцінок ситуації, як з точки зору наших двосторонніх, так і багатосторонніх відносин. Ми будемо дуже щиро ділитися цими думками та очікуваннями», - підкреслив Яблонський.
Також очільник польського МЗС оприлюднив допис у Twitter, в якому навів сім тез про польсько-українські відносини.
1. Польща підтримує Україну лише настільки, наскільки це відповідає нашим національним інтересам.
2. Основоположним принципом міжнародної політики є принцип взаємності. Варто також поважати людей, які нам допомагають, особливо, коли це допомога гостра та масштабна.
3. Ми співчуваємо емоціям, які переживають українці, які є об'єктом варварської агресії Росії. Емоції, однак, можуть бути поганим порадником, а брак поваги до союзників не сприяє досягненню дипломатичних цілей, наприклад, зусиллям збільшити масштаби та форми допомоги.
4. Головною загрозою як для Польщі, так і для України, залишається Росія. В Україні йде війна, розпочата Росією, яка також загрожує Польщі. Захист від цієї загрози є нашим найважливішим спільним інтересом, на цю мить.
5. Це не означає, що між Польщею та Україною немає питань, щодо яких ми ще не досягли згоди. Ми говоримо про це чесно і відкрито між собою, нехай і не завжди публічно.
6. Підтримка України в експорті зерна на позаєвропейські ринки не може відбуватися за рахунок польського сільського господарства. Тиск на Польщу в цьому питанні не буде ефективним. З точки зору інтересів України, Україні було б доцільніше чинити тиск на інституції ЄС, щоб вони підтримали розвиток інфраструктури, необхідної для транзиту зерна.
7. Насамкінець, незмінно і без жодного сумніву: Волинський злочин - це геноцид, вчинений 80 років тому українцями проти поляків. Без розкриття цього злочину, розблокування ексгумації та вшанування пам’яті її жертв, не буде справжнього польсько-українського примирення чи інтеграції України в ЄС.
Дипломатичний скандал між Польщею та Україною.
Напруга між Києвом та Варшавою виникла після того, як керівник офісу з питань міжнародної політики в адміністрації польського президента Анджея Дуди Марчін Пшидач заявив про «невдячність» України за допомогу Польщі.
В інтерв'ю польським ЗМІ він сказав, що Україні «варто було б почати цінувати роль, яку Польща відіграла для України протягом останніх місяців та років».
Такий вислів пролунав на тлі ситуації із блокуванням експорту українського зерна через Польщу.
Через цю заяву посла Польщі Бартоша Цихоцького запросили до МЗС України, де повідомили, що слова Пшидача «не відповідають дійсності та є неприйнятними».
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.