Ракети Storm Shadow (які Британія надала Україні) була створена на базі ракети Apach французької компанії MBDA в середині 90-х років і була введена в експлуатацію у 2003 році.
Ця ракета призначена для озброєння тактичних винищувачів, таких як Tornado, Rafale, Mirage 2000 та Eurofighter. Однією з головних переваг ракети Storm Shadow є можливість використання на різних типах літаків тактичної авіації, що забезпечує значну кількість носіїв для цієї ракети.
Storm Shadow є чудовим засобом для удару по найважливіших об’єктах противника, зокрема командних пунктах, авіабазах, складах палива та боєприпасів, базах зберігання техніки, кораблях та інших об’єктах.
Проте, варто зазначити, що ціна за одну ракету Storm Shadow може досягати від 1,35 до понад 2 млн євро.
У 2011 році вартість ракети становила 850 тисяч євро, орієнтовний цінник на експорт для Єгипту у 2021 році був оцінений у 1,35 млн євро, а зараз британська преса повідомляє про ціну у 2 млн фунтів стерлінгів (2,3 млн євро) за одиницю.
Тому використання Storm Shadow має бути виправданим з урахуванням її вартості, і військові мають обирати об’єкти для удару досить ретельно, з урахуванням цього фактору.
Попри потенційну ефективність Storm Shadow, варто зрозуміти, що кількість ракет, які можна передати Україні, буде обмеженою через їх високу вартість. За неофіційними, орієнтовними оцінками, загальне замовлення цих ракет для повітряних сил Великої Британії складало до 1000 одиниць, ще 500 – Францією, а Італія замовила 200.
Є декілька версій ракети. Оригінальна має дальність до 560 км, а експортна до 300 км. Скоріш за все, Україна отримала другий варіант. Але, у будь-якому випадку, мова не йде про тисячі та навіть сотні Storm Shadow, як мінімум у першій партії.
Загалом Storm Shadow вважається довершеною сучасною крилатою ракетою, яка вже використовувалась у бойових умовах. Включно з подоланням насиченої протиповітряної оборони на досвіді удару по Сирії, де протидіяти ракетами намагались не лише сирійці, а й самі росіяни на авіабазі Хмеймім з С-400, “Панцирями” та іншими "аналоговнєтними" ЗРК.
Потрібно розуміти, що ракета тому і має високу вартість, бо окрім малопомітності, ще має довершену систему наведення, яка складається з інерціальної, супутникової, а також DSMAC, коли ракета сканує під собою земну поверхню та злічує з еталонним зображенням.
А головною особливістю системи наведення є тепловізійна головка, яка знаходиться під обтічником, що скидається у районі цілі. Завдяки цьому ракета шукає закладену у пам’ять ціль й доводить до неї, а не просто б’є у координату.
А далі вступає у справу бойова частина вагою 450 кг, яка у базовій версії є двоступеневою спеціально розробленою бойовою частиною під назвою BROACH. Її суть полягає у тому, що спочатку спрацьовує кумулятивний заряд, який пробиває землю, армований бетон чи іншу перешкоду, а вже у цей отвір потрапляє основна бойова частина. Декларується, що BROACH еквівалентний за можливостями бетонобійним бойовим частинам.
Цілком логічно, що якщо Британія надає таку зброю, а в Україні немає західних винищувачів, то, скоріш за все, системи для пуску Storm Shadow було адаптовано до радянських літаків Міг-29 або штурмовиків, які є у наявності.
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.