В районі вибуху «Північних потоків» у Балтійському морі перебував російський спецкатер SS -750, на борту якого знаходиться міні-субмарина.
Про це повідомляє данське видання Information із посиланням на Міністерство оборони країни.
Російське спецсудно знаходилося біля труб Nord Stream за чотири дні до підриву, 26 вересня минулого року. Воно призначене для проведення операцій під водою і має на борту міні-підводний човен типу АС-26 «Приз».
Командування оборони Норвегії підтвердило, що має щонайменше 26 фотографій російського судна, які були зроблені з датського патрульного катера P524 Nymfen, що перебував у тому районі 22 вересня.
«Це неймовірно цікаво. SS-750 - це спеціальне судно, призначене саме для підводних операцій», - пояснює шведський дослідник і розвідник Йоакім фон Браун.
Джейкоб Каарсбо, який є старшим аналітиком мозкового центру Europe і раніше 15 років працював у розвідувальній службі Міністерства оборони США, вважає, що ця інформація «проливає світло на те, що відбувалося в регіоні за кілька днів до цього».
«SS-750 здатне здійснити таку операцію», - наголосив він.
Раніше повідомлялося, що Командування оборони Норвегії має 112 зображень російських кораблів у цьому районі.
У той же час, у відомстві відмовились надати доступ до фотографій, оскільки вони мають розвідувальний характер і є частиною розвідувальної роботи.
Німецьке ЗМІ T-Online і аналітик розвідки з відкритих джерел Олівер Александер раніше описували, що спеціальне судно SS-750 було одним із шести російських військово-морських кораблів, які могли перебувати в цьому районі за кілька днів до вибуху.
Вони ґрунтувались, зокрема, на інформації з анонімних джерел і супутникових знімках, які показали, що SS-750 залишив Калінінградський порт одночасно з судами «Алєксандр Фролов» і SB-123.
Ці супутникові фотографії разом із даними автоматичної ідентифікаційної систми (AIS) вказують на те, що SS-750 вийшов із Калінінграда о 00:22 21 вересня 2022 року. Передавачі AIS зазвичай використовуються суднами як доповнення до радарів. Вони надсилають сигнали про назву судна, номер, напрямок, осадку та швидкість і, таким чином, можуть використовуватися для картографування руху суден.
SS-750 йшов без увімкненої AIS, однак система працювала на буксирі «Алєксандр Фролов» під час виходу з російського військового порту.
Дані AIS цього судна показують, що конвой військово-морських суден прямував до Борнгольма, однак згодом система буксира також була вимкнена.
Досі існували припущення, що SS-750 і п'ять інших суден продовжили рух до району, де через кілька днів були підірвані труби Nord Stream. Зараз командування оборони підтвердило, що SS-750 був помічений в цьому районі.
«Це яскраве підтвердження. Це судно входить до складу готовності Росії до підводних операцій. Теоретично це судно цілком могло бути там з інших причин, але бути саме в тому місці в той час - це не просто так», - вважає Олівер Александер.
З ним погоджується і Йоакім фон Браун, який працював як у цивільних, так і у військових шведських розвідувальних службах і написав підручники про російські розвідувальні служби та російську військову підводну діяльність.
«Це свідчить про те, що значна частина інформації, яка з’явилася раніше, є правдивою. Згадана група з шести суден - це група, зібрана саме для такого типу операцій. Дуже ймовірно, що вони брали участь у диверсійній операції», - каже він.
Гілки газопроводів «Північний потік-1» та «Північний потік-2» були підірвані 26 вересня 2022 року.
Про те, хто стоїть за вибухами, досі невідомо.
Росія звинувачувала США, американські та німецькі ЗМІ писали про «проукраїнську групу», а країни Балтійського регіону та Скандинавії не виключають, що до підриву причетна сама Росія.
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.