Одразу кілька близьких друзів Москви дали зрозуміти, що дружбі кінець. Проти війни та за партнерство з Європою виступили Китай, Казахстан, Сербія та Вірменія.
Усі демарші відбулися протягом тижня - невдовзі після оголошення Путіна про першу з моменту розпаду СРСР передачу ядерної зброї іншій пострадянській країні, Білорусії. Путін повідомив про своє рішення лише через чотири дні після того, як домовився з Сі не робити цього. Не випадково серед перших від кремля відбудувався саме Пекін.
«Безмежна дружба» РФ з Китаєм, про яку країни домовилися за три тижні до початку війни в Україні, виявилася, за словами китайського посла в Євросоюзі, не більш ніж риторичною форма. Китай не визнає Крим та інші «нові регіони» російськими та не підтримує дії Росії в Україні.
«Не дозволимо використати нашу територію для обходу санкцій», - заявив учора заступник міністра закордонних справ Казахстану Роман Василенко.
Найближчий партнер Росії з ЄАЕС та ОДКБ залишався підкреслено нейтральним з початку війни, але Василенко вже натякає, що терпіння Астани не нескінченне: «хочемо, щоб цей конфлікт закінчився якнайшвидше».
Він не посоромився нагадати, що Казахстан уже надає Україні гуманітарну допомогу.
Сербію, яка не входить до ЄС та НАТО, Росія вважала найдружнішою країною в Європі. Але президент Александр Вучич заявив у п’ятницю, що він не може гарантувати довгий нейтралітет.
"Ми хочемо йти до Європи", – пояснив Вучич.
За його словами, Сербія без Європи «не може багато зробити». У червні Сербія також проведе спільні навчання з НАТО.
5 квітня оголошено, що у квітневих навчаннях НАТО в Європі візьме участь і Вірменія, історичний союзник Росії, військовий союзник, з ОДКБ. Але саме з Росією та ОДКБ Вірменія проводити навчання відмовилася, вважаючи участь «недоцільною». Політики в Єревані вважають, що захоплення Азербайджаном Карабаха відбулося із санкції Путіна. Там також визнали Римський статут.
Єдиним другом Путіна у ЄС залишається угорський президент Віктор Орбан.
Угорщина ще накладає вето на рішення ЄС, на надання допомоги Україні та обіцяє блокувати заходи проти російської ядерної галузі. Але навіть Орбан у березні заявив, що Угорщині доведеться переглянути відносини з Москвою, через «зміну геополітичних реалій». Йому чітко дали зрозуміти в НАТО, США та ЄС, яка доля чекає на Угорщину, через позицію Орбана.
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.