Авіакомпанія "Аерофлот" планує виробляти деталі для іноземних літаків та ремонтувати їх.
Росавіація видала перевізнику сертифікат розробника авіатехніки.
Чи допоможе це врятувати російську цивільну авіацію на тлі західних санкцій, розповів авіаексперт Богдан Долінце.
Днями "Аерофлот" отримав сертифікат розробника авіаційної техніки ФАП-21. Це дає право компанії розробляти нестандартні деталі, проводити ремонти конструкції іноземних повітряних суден, модифікації салонів, систем та силових установок.
До війни, закордонні літаки ремонтували іноземні сервісні центри за допомогою оригінальних деталей. Зараз санкції забороняють таке обслуговування. Тепер в Росії сподіваються, що "Аерофлот" зможе вирішувати такі "нетипові питання" самотужки. Втім, передбачається, що високотехнологічні деталі, які Росія виробляти не здатна, перевізники закуповуватимуть і надалі через треті країни.
Літаки із "копіями" деталей не можуть літати за кордон.
Виробництво деталей до іноземних літаків, з точки зору міжнародного авіаційного законодавства, є абсолютним порушенням, зазначає Богдан Долінце.
"Крім заводу-виробника, літака ніхто не має права виробляти жодні деталі. Якщо це підрядник, то він має сертифікувати їх в офіційного виробника. Тільки після цього деталі можна використовувати в літаках", – пояснює він.
З того моменту, як на літаки встановлюють неліцензійні запчастини, завод-виробник не несе жодної відповідальності за безпеку польотів і будь-який інцидент з повітряним судном.
Авіаексперт додає: жодна міжнародна страхова компанія такий літак не застрахує через ризики, що у разі падіння буде винна конкретна авіакомпанія, яка використовувала неліцензійне або несертифіковане виробником обладнання.
"І навіть якщо завод замінює якісь запчастини, то він має повторно сертифікувати весь літак з цією запчастиною", – зазначає він.
З такими неліцензійними контрафактними деталями, за вимогами міжнародного законодавства, мають бути заборонені для польотів за кордон навіть ті літаки, які до цього літали та мали сертифікати на безпечні польоти.
"Бо держава, яка пустила, бере ризики відповідальності та відшкодування, у разі, якщо російський літак впаде", – звертає увагу фахівець.
Російським авіакомпаніям "канібалізм" вже не допомагає.
На думку Богдана Долінце, на такий крок у російській авіації йдуть, щоб забезпечити справність флоту для польотів усередині РФ.
"Доступ до ресурсів обмежений, і навіть "сірий імпорт" не дозволяє повною мірою підтримувати в робочому стані необхідну кількість літаків. Авіаційного канібалізму, який розпочався з літа минулого року, не вистачає, щоб підтримувати необхідну кількість літаків у справному стані", – каже він.
Використання неліцензійних запчастин, як правило, завжди призводить до зниження безпеки польотів і збільшення кількості катастроф, зазначає авіаексперт.
А ще, можна лише собі уявити, наскільки відчайдушними повинні бути пасажири та персонал, щоб сідати у такі літаки, знаючи, що там стоїть обладнання невідомої якості, без сертифіката від виробника. Адже тепер, кожного разу, виконуючи рейс, навіть всередині країни, їм доведеться грати у "російську рулетку".
Обговорити цю новину можна у коментарях нижче.
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.