25 січня 2023 року увійде в історію як переломний момент у процесі надання Україні військової допомоги західними союзниками.
У цей день Німеччина ухвалила рішення про передачу Україні танків Leopard 2А і дозволила постачання танків Leopard 2 іншим країнам.
Вже офіційно оголошено, що Україна отримає від Німеччини щонайменше 14 танків Leopard 2А6. Загальна ж кількість "Леопардів", які західні союзники готові передати Україні складає близько сотні бойових машин.
Для зміцнення своєї обороноздатності та звільнення захоплених Росією територій, Україна давно та наполегливо просить у західних партнерів важке озброєння, насамперед – танки. Однак, попри усі запити України, до нинішнього моменту від партнерів надходили лише танки радянського виробництва, які з тих чи інших причин осіли на території нинішніх країн-членів НАТО.
Одним із найбільш послідовних противників передання західних танків Україні завжди була Німеччина.
Це країна-виробник наймасовіших в арміях НАТО танків Leopard 2, яка, згідно з міжнародними правилами розповсюдження зброї, має право вето на їхнє постачання третім країнам. Формально канцлер ФРН Олаф Шольц стверджував, що нібито не хоче ескалації війни та втягування НАТО у пряме військове протистояння з Росією, а про справжні причини ми можемо лише здогадуватись.
На щастя України, потужні сучасні танки у західному світі виробляє не лише Німеччина, а інші партнери, більш далекоглядні. Першою танковою ластівкою стала Франція, яка 4 січня 2023 року вустами президента Еммануеля Макрона пообіцяла передати Україні "колісні танки" AMX-10 RC власного виробництва. Хоча повноцінними танками їх назвати важко, свою інформаційну місію вони виконали. А вже 15 січня Велика Британія офіційно оголосила про передання Україні 14 британських танків Challenger 2. Також західні ЗМІ пишуть, що у Парижі розглядають можливість надання Україні французьких бойових танків Leclerc, але остаточного рішення з цього питання ще немає.
Паралельним курсом одразу кілька країн заявили про готовність поділитися з Україною танками Leopard 2 німецького виробництва, якщо на це буде німецький дозвіл.
Зокрема, 7 січня про це заявив голова Комітету з питань оборони Фінляндії Антті Хаккянен, а 11 січня з аналогічною заявою виступив президент Польщі Анджей Дуда. Ще можна згадати Іспанію, яка заявила про це ще влітку 2022 року, однак під тиском Німеччини швидко передумала.
Зі свого боку, канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що його країна готова передати Україні німецькі танки лише після того, як США відправить свої танки Abrams.
У США офіційно відповіли, що кожна країна має ухвалювати власне суверенне рішення щодо того, яку безпекову допомогу та які види техніки вона готова надати Україні. А неофіційно, за даними видання Sky News Arabia, у Білому домі дали добро на відправку в Україну щонайменше 10 танків M1 Abrams.
Увесь цей час представники української влади не втрачали оптимізму.
В ЗСУ танкові війська присутні в складі трьох родів військ – Сухопутних, Десантно-штурмових і Командування морської піхоти ВМС. Бойові можливості танкових з'єднань і підрозділів дозволяють їм вести активні бойові дії вдень і вночі у значному відриві від інших військ, під час наступу долати великі відстані, форсувати водні перешкоди, а також швидко створювати міцну оборону й успішно протистояти наступу переважаючих сил противника.
З відкритих джерел відомо, що у складі ЗСУ станом на сьогодні є 5 танкових бригад (кожна складається з трьох танкових батальйонів) і 4 окремі танкові батальйони. Крім цього, є 12 лінійних і 4 кадровані танкові батальйони у складі механізованих бригад, 2 лінійні танкові батальйони у складі бригад морської піхоти і 2 лінійні танкові батальйони у складі гірсько-штурмових бригад. Також є 7 танкових рот у складі десантно-штурмових бригад і 1 танкова рота у складі мотопіхотної бригади.
На озброєнні ЗСУ станом на сьогодні перебувають танки Т-64, Т-72, Т-80, Т-84 – всі різних модифікацій. Це не рахуючи танків, "експропрійованих" у російської армії після 24 лютого 2022 року.
Подальший розвиток і підвищення бойових можливостей танкових військ ЗСУ планується здійснювати переважно за рахунок оснащення їх більш досконалими типами танків, зокрема західного виробництва.
Визнаною топчетвіркою сучасних танків у світі є американські Abrams, німецькі Leopard, британські Challenger і французькі Leclerc.
Приємно, що всі вони згадуються, у тому чи іншому контексті, коли мова заходить про військову допомогу нашій державі, а два з них – уже на шляху до України.
У наступі функція танкових військ полягає у заподіянні потужних розсікаючих ударів на велику глибину, розвитку успіху та розгромі противника в зустрічних боях і битвах.
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.