В умовах західних санкцій, які забороняють імпорт багатьох товарів, більша частина того, чого потребує Росія, тепер доставляється повільним, перевантаженим маршрутом через Кавказькі гори з Грузії.
Про це мовиться у матеріалі The New York Times.
Щодня караван вантажівок розтягується на кілометри гірським шосе в Грузії, недалеко від кордону з Росією. З кожним днем здається, що черга стає довшою.
Вантажівки чекають днями зі своїм вантажем — автомобільними деталями, промисловими матеріалами, хімікатами, навіть папером для чайних пакетиків, щоб перетнути кордон під час подорожі, яка зазвичай починається в Туреччині та закінчується в російських містах, де західні товари мають великий попит.
Війна проти України перервала багато торговельних зв’язків Росії з Європою, але економіка країни-агресорки швидко внесла корективи, знайшовши альтернативні шляхи для імпорту.
За останні 10 місяців Грузія, колишня радянська республіка з 3,6 мільйонами населення, яка вела свою болісну війну з Москвою у 2008 році, стала зручним логістичним каналом між Росією та зовнішнім світом.
Придбання товарів через Грузію та сусідні країни, такі як Вірменія та Азербайджан, допомогло Росії пережити економічну бурю, спричинену її вторгненням в Україну.
Хоча перспективи зростання економіки агресора залишаються туманними, повного краху, який передбачали деякі економісти в умовах західних санкцій, поки що не відбулося.
Грузія пропонує найкоротший сухопутний шлях до Туреччини, яка стала одним з основних торгових шляхів Росії на Захід. Згідно з дослідженням, проведеним провідним інвестиційним банком Грузії TBC Capital, за перші шість місяців 2022 року, обсяги транзиту вантажів між Туреччиною та Росією зросли втричі, і значна їх частина проходила грузинськими дорогами.
Зараз російська митна служба працює над розширенням кількості смуг оформлення, а Грузія будує 5,5-кілометровий тунель через найбільш проблемну ділянку траси, яка час від часу блокується лавинами. Черги іноді тягнуться аж до Тбілісі, приблизно за 100 миль від кордону, зі спеціальними паркінгами вздовж об’їзної дороги, де далекобійники можуть відпочити та поспати, поки чекають.
Не можна сказати, яка частина європейських вантажів, що перетинають Грузію, підпадає під санкції Європейського Союзу. Але перетворення країни на ключову ланку в торгівлі з Росією вказує на потенційну лазівку в санкційній політиці ЄС.
Уряд Грузії наполягає на тому, що він суворо дотримується санкцій Заходу, і що багатьом постачанням було відмовлено. Але опоненти правлячої партії в парламенті кажуть, що товари та гроші протікають майже безперешкодно.
З травня 2022 року в Росію надійшло товарів на понад 20 мільярдів доларів через так званий процес паралельного імпорту — коли щось ввозиться в країну без згоди компанії-власника торгової марки. Значна частина вантажу складається з автомобілів і обладнання для заводів.
Економічна співпраця з Росією, яка після війни 2008 року отримала контроль над однією п’ятою території Грузії, обурила багатьох грузин.
Все це, може призвести до вторинних санкцій заходу щодо країн, які допомагають агресору.
Коментувати статті на сайті можливе лише впродовж 30 днів з дня публікування.